Допълнителните транзитните такси на руски газ ще доведат до фалита на „Булгартрансгаз“. Това каза президентът Румен Радев пред медиите в София по повод решението на страната ни да въведе допълнителни транзитни такси за руски газ. Според него това решение ще доведе до декапитализацията на дружеството, а след това и до неговия фалит.
Каква такса въведе страната ни?
Припомняме, че България въведе такса от 20 лева (10,76 долара) за 1 мегаватчас газ, когато идва от Русия когато се отнася до внос и транзит на суровината. Тя е вписана в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки срещу Русия и вече е в сила, тъй като законът е променен с дата 13 октомври, 2023 година. Това доведе до реакция от страна на Унгария и Сърбия, въпреки че страната ни не е единственият път за доставка на газ. Двете страни могат да получат количества и през Украйна - ако желаят и се споразумеят с Киев, който едва ли е във възхита от проруските позиции на Орбан и Вучич. ОЩЕ:Денков: Таксата за пренос на руски газ цели да намали печалбите на „Газпром“
Радев не е доволен, че сме засегнали Унгария и Сърбия
Държавният глава определи решението на управляващите като скандално и ги обвини, че засягат Унгария, която е държава член на ЕС и наш съюзник и партньор в НАТО, както и Сърбия, която е наш съсед. ОЩЕ: Вучич: Трябва да решим проблема с българската такса за транзит на руски газ
„Не искам да си мисля, че управляващите не осъзнават, че транспортът и комуникациите с Европа минават през тези две страни. Започналото примирение с обществото с некомпетентни и скандални решения дава все по-голяма увереност на управляващите, че могат да правят, каквото си искат не само вътре, но и навън, да погазват европейски норми, сключени вече договори, да се бъркат в суверенни решения на други държави“, каза Радев.
Той обърна внимание, че утре е Ден на българо-унгарското приятелство. „И това разсипаха“, смята президентът.
Радев иска отговори за "Лукойл"
Според него управляващите дължат отговори за "Лукойл". Президентът каза, че се научава от чужди медии за тайна продажба на рафинерията, което по думите му е показател, че промяната се случва на тъмно. "Управляващите дължат отговор каква съдба предвиждат на българската рафинерия", каза Радев.
Ще приеме ли протегната ръка на Денков?
Радев отговори на призивите на премиера Денков за диалог между институциите, като каза, че той е необходимост, но следва да има за цел отстояването на националния интерес. ОЩЕ: Денков протегна ръка към президента: Войните са близо и е нужен диалог
„В момента те зоват за диалог, всички виждаме, че това не е протегната ръка за партньорство“, смята президентът.
„Зад всички тези красиви опорки, зад които се прикрива в момента управлението, виждаме тъмните идеи от тъмния сценарий на записа. В момента имаме скрито управление по сценария от записа. Сценарий, който има за цел постигане на користни цели с цената на тежки, деструктивни компромиси, на нарушаване на базови европейски принципи и ценности, на опрощаване на грехове, легитимация на безазконието и беззаконността“, посочи Радев. Той заяви, че няма как да допусне президентската институция да бъде заложник на тъмни интереси.
Конституционните промени осакатяват правомощията на президента
Държавният глава коментира конституционни промени, като посочи, че те целят да осакатят тотално правомощията на президентската институция. Според него целта е тя да не може да бъде коректив, за каквито и да е безчинства на властта. „Такова лицемерие не го разбирам“, изтъкна Радев. ОЩЕ: Президентството: Промяната в статута на служебния кабинет изисква ВНС