Публичните компании в сферата на добивната промишленост и в дърводобива ще бъдат задължени да оповестяват в отделен отчет плащанията си към правителствата на държавите, в които извършват дейност. Това предвижда в проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, публикуван на сайта за обществени консултации, пише Expert.bg.
Промените целят да осигурят по-голяма прозрачност на плащанията към правителствата, т.е. Oрганите на изпълнителната власт в България, националните, регионaлни или местни органи за страна членка или трета държава, или към други лица, контролирани от такива органи, пише в мотивите към законопроекта. Измененията в закона трябва да транспонират Директива 2013/50/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2013 г.
Нововъведенията ще важат за емитентите, чиито ценни книжа са допуснати за търговия на регулиран пазар и които развиват дейност в добивната индустрия (проучване и разработване на находища и добив на минерали, нефт, природен газ и други суровини) или в дърводобива от девствени гори. Компаниите ще са длъжни да разкриват публично на обществеността изготвения годишен доклад за плащанията в срок до 150 дни от завършването на финансовата година, а годишните доклади за плащанията трябва да бъдат на разположение на обществеността за период не по-кратък от 10 години.
В средата на 2013 г. Европейският парламент и Европейския съвет постигнаха съгласие за нов закон с цел постигне на по-голяма прозрачност на петролните, газови и рудодобивни компании. Предвиждаше се всяка такава компания, която изпълнява проект от национално значение за дадена държава, да обявява публично големите си паричните операции и плащания по проекта към държавата. Това щеше да важи за всяко плащане над 100 000 евро, като бяха предвидени и клаузи, съгласно които компаниите да не могат да раздробяват плащанията, за да избегнат публично публикуване на информацията. С промените в Закона за ценни книжа в България обявяването на плащанията ще важи само за публичните компании.