Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Валери Димитров: Квесторите могат да изискат обратно всеки лош заем в КТБ

23 юни 2014, 08:31 часа • 31625 прочитания

Надзорът на банковата система се осъществява от БНБ, не от държавата. И не смятам, че в случая с КТБ БНБ е закъсняла. Мислех, че малко повече време ще отнеме процедурата, но ето, че излезе съобщението за връщане на линия на 21 юли. Това каза бившият служебен премиер и бивш дългогодишен кмет на София Стефан Софиянски.

Според Софиянски една от основните разлики с 1996 година е, че в осем банки, които фалираха през есента, по закон се държаха пари на държавни предприятия. Сега имаме Наредба за диверсифициране на средства, посочи той.

Много важно е, че сега действа валутен борд. Когато аз бях служебен премиер, валутният резерв на България беше 330 млн. долара, а сега 5,5 млрд. лева – несравнимо положение, добави бившият служебен премиер.

Категорично мисля, че нещата ще се развият по добър сценарий. Специалният надзор се прилага, когато една банка е в предфалитно състояние. Неговата цел е да се предотврати фаталният край, подчерта в сутрешния блок на Нова телевизия бившият шеф на Сметната палата професор Валери Димитров. Спасителите на КТБ ще са Българската банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете. Фондът ще изкупи нова емисия облигации на КТБ и по този начин досегашните акционери ще станат миноритарни и няма да имат глас, каза Димитров.

Според Димитров банки, при които има мажоритарен собственик, има по-висок риск заради т.нар. вътрешни кредити. Става въпрос за кредитирането на основния акционер от банката – това беше един от основните фактори за кризата през 1996-1997 година. Трябва много внимателно да се проверят тези кредити – тези кредити са високорискови. Законът дава много голяма власт на квесторите – те могат да прекратят всеки кредит, който е неизгоден за банката и противоречи на пазарните условия. Това означава, че квесторите могат незабавно да поискат изплащане на кредита – ако кредитополучателят няма следства, вземат се гаранциите му, заяви проф. Димитров.

Припомняме, че според слуховете войната между Делян Пеевски и Цветан Василев е започнала заради отказ на Пеевски да върне големи кредити – около 700-800 млн. лева, по изцяло непотвърдена информация.

В 9:00 на 21 юли всеки вложител ще има достъп до парите си, категоричен беше професор Димитров.

Не може заради двама души да се клати цяла държава, възмути се бившият културен министър Вежди Рашидов, който също има влогове в КТБ. Защо прокуратурата не арестува Пеевски, ами атакува БНБ и се занимава с банкери там? Докога ще караме с тези зависимости – Доган управлява държавата, а обръчите от фирми направиха куп момчета милионери, без да са хващали мотика, каза Рашидов. И пропусна покрай ушите си въпросът защо по времето на ГЕРБ Делян Пеевски си живееше чудесно.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес