Шествие с камиони и автобуси по време на срещата на върха на ЕС на 16-17 май - това обещаха всички браншови структури на превозвачите в България на специална пресконференция в България.
Съгласно обясненията, всъщност ще има поредица от инициатива. На първо място - мирен протест, насочен срещу европейските лидери. Обсъжда се и пакет от действия, като може да се стигне до блокада на заводи, които са собственост на чуждестранни инвеститори. Гледната точка в случая - след като те ни пречат да правим бизнес в ЕС, защо ние да ги улесняваме да правят бизнес в България? Готови сме на всякакви протестни действия, включително блокада на граници, казаха превозвачите.
Когато говорим за превозване на хора, нормално е да има по-рестриктивен модел. Когато говорим за превоз на товари, следва да е обратното. Прилага се обаче обратният модел. Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски, който изрази подкрепа за превозвачите. Той добави, че премиерът Бойко Борисов ще направи усилие да уреди среща на превозвачите и еврокомисаря по транспортните въпроси Виолета Булц.
Недоволството на превозвачите е заради нов европейски регламент, идеята за който е на френския президент Еманюел Макрон. Според превозвачите пакетът има за цел единствено да изхвърли от европейските превози компаниите от Източна Европа. В пакета за мобилност са включени изисквания шофьорите да се прибират до родното си място на всеки 3 седмици, след третия ден в страна от ЕС на тираджията да му се плаща по нормите за командировки на държавата, в която е влязъл, да не се спи в кабините на камионите, промени в правилата за шосейния каботаж, който на практика ще го премахне.
Новите промени са вкарани в контекст за защита на правата на шофьорите и тяхното по-добро заплащане и право на почивка. Според хора от бранша обаче, промените са чиста доза протекционизъм за няколко държави, с което се цели големите страни в Европа да изхвърлят от пазара българските, полските, унгарските и румънските транспортни компании. Приравняване на командироването на мобилните работници към работещите в другите икономически сектори не отчита спецификата на труда на транспортните работници и въвежда дискриминационни практики, както между самите работещи в ЕС, така и за водачите в рамките на една фирма. Те ще са назначени на еднакви трудови договори, а ще получават различни възнаграждения според държавата, до която пътуват. Водачите, пътуващи до Франция, Германия и Испания ще печелят в пъти повече от тези, пътуващи до съседни държави като Румъния и Хърватия, посочват от българския транспортен бранш. Превозвачите ни са категорични, че намаляването на каботажа и оставянето на камиона на всеки три седмици, ще повлияе пагубно на оборота. От една страна курсовете ще намалеят значително, а ще има и нови разходи за прибирането на шофьорите.
Ще стигнем до нова мигрантска вълна, но към Европа. Най-голямата компания за превози с камиони в ЕС е френска, а ако така Макрон ще обединява ЕС, по-добре да не сме в Съюза, заключиха превозвачите ни.