Операторите в централите "Марица Изток" биха могли да получат дерогация от нивата на емисии на вредни вещества в околната среда, включени в заключенията за най-добри налични техники по всички възможни критерии. Това отбеляза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпрос за решението на Европейската комисия, засягащо големите горивни инсталации.
Министър Димов отбеляза, че искането за дерогация се обосновава с анализ за разходите и ползите, потвърждаващ, че прилагането на решението за най-добри налични техники е свързано с непропорционално високи разходи спрямо ползите за околната среда поради една от трите възможности - географското положение на централата, характеристиките на околната среда в района или техническата характеристика на инсталацията.
Независимо от анализа съгласно нормативната уредба, в разрешителните следва да се поставят такива емисионни ограничения, които не водят до значително замърсяване на околната среда, а осигуряват висока степен на опазване, допълни министърът, цитиран от БНТ.
Към настоящия момент процедурата по преразглеждане на комплексните разрешителни за централите от "Марица-Изток" са на етап преглед и оценка на внесена документация. В резултат от извършения преглед при необходимост ще се изисква допълнителна информация от операторите, след внасянето на която ще започне окончателното гледане на въпроса, допълни министърът.
Той обясни, че за да се получи дерогация, е необходимо да е наличен един от трите изискуеми критерии. Според него в предоставената от операторите информация има данни за наличието и на трите възможности, което е сериозна предпоставка за получаването на дерогацията.
Министърът отбеляза, че такава процедура се случва за първи път в България и почти няма опит в Европа.