Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пречките пред бизнеса: Няма как да стане с администрация, която върти телефон с шайба

05 декември 2016, 14:15 часа • 1755 прочитания

Пречките пред младите хора, а и не само пред младите, да правят бизнес са основно две. Двете са еднакво тежки, еднакво проблемни. Това каза евродепутатът Ангел Джамбазки, член на Европейските консерватори и реформисти и ВМРО, в отговор на въпрос ​какви са предизвикателствата пред младите хора да правят бизнес в България по време на дискусията "Готови ли сте за собствен бизнес?" в Нов български университет (НБУ).

"На първо място това е корупцията в средата на администрацията. За всеки един бизнес да ходиш да се разправяш със 150 чиновници, които правят нещата така, че да не можеш да започнеш да работиш, да имаш разрешителни и лицензионни режими, да имаш посещение от пожарникаря, водопроводчика и незнамкойси, които седят и те гледат в ръцете и ти пишат актове, ако не ги корумпираш – тази корупционна среда разочарова и отчайва много хора. Неслучайно най-успешните начинания в България са тези, свързани с интелектуалната собственост – там няма какво да им вземат в главата. Там няма как да му наложат данъци, няма как да го притесняват, няма как пожарникарят да дойде да му бръкне в главата да види дали е пожароопасна или не е", обясни Джамбазки.

"Втората основна пречка е сблъсъкът на аналоговата и цифровата култура и цивилизация. Когато отидете да правите някакво предложение, когато живеем във време, в което можете да си пуснете пералнята от телефона и отидете някъде, където ви трябва административна услуга, а там видите една – моите извинения, това не е сексистко изказване – една леля от средата на миналия век, която като трябва да ви извади нещо на компютъра и получава три пъти припадък и два пъти я удря тока, и отива и вика Гинчето, Минчето и не знам още кой, и на едната го няма „сандъкът” на компютъра, на другата „телевизора” го няма, и един принтер извадят от времето, когато не съм бил роден, и той почне да печата, и му свършва хартията в средата, и хората полудяват, и не могат да свършат никаква работа. Това разкарване, тези всички режими, разрешителни – вземаш формуляр Б7 зелен, отиваш на втория етаж – там чакаш, но то е обедна почивка вече – няма ги, тръгнали са си. Като се върнат от обедна почивка, излизат в майчинство, в болнични или и двете заедно. След което отиваш някъде другаде – но те формулярите са свършили, ама той срокът приключил – сблъсъкът на цифровите и аналоговите хора е титаничен. В ерата, в която със своя телефон сте си научили домашното, научили сте пет езика и отивате при администрация, която отваря тефтера и почва на телефона с шайбата да търси някой – няма как да стане тази работа”, картинно обризува Джамбазки пречка номер две пред желанието и търпението на всеки предприемач в България да развива бизнес.

Според евродепутата решението е едно – на хората от тази администрация трябва да им бъде благодарено, да бъдат обезщетени по някакъв начин за вярната им служба и да не пречат. Това се отнася и за средното ни образование, категоричен беше Ангел Джамбазки. Средното ни образование е застинало във времето, добави той, като заяви, че заради това успелите българи са успели, защото са се преборили със системата.

Какво е решението системата да заработи за хората, а не хората да работят за системата - научете мнението на участниците от дебата "Готови ли сте за собствен бизнес?" от проекта "Европа и аз" на Българското училище за политика "Димитър Паница" в Expert.bg 

По статията работиха Ивайло Ачев и Румен Скрински

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес