Енергийният министър Владимир Малинов бе категоричен на работна закуска с министъра на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, че след наложените санкции на "Газпромбанк“, компанията, която е резервирала капацитет за пренос през българска територия - "Газпром експорт", следва да намери начин да заплаща, за да продължи да й се предоставя услугата. По време на разговора бе обсъден вариант, който включва унгарската страна като част от решението, съобщават от енергийното министерство. Преди дни Малинов се закани, че ако това не стане, "Булгартрансгаз" ще спре транзита на газ през България.
По време на разговора министър Малинов акцентира върху ключовата роля на България за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки. В този аспект ролята на страната ни ще става все по-важна за осъществяването на Вертикалния газов коридор – стратегическа инициатива за повишаване сигурността на газовите доставки за държавите от региона.
Още: Енергийният министър се закани да отреже "Газпром" за транзита през България
Среща с президента
Темата присъстваше и на срещата на унгарския министър с президента Румен Радев. В условия на множество кризи Европа се нуждае от достъп до сигурни и постоянни доставки на енергийни ресурси, бе посочено там. Във връзка с това президентът Радев подчерта активното партньорство на България с редица други държави за увеличен пренос на природен газ и в перспектива на електроенергия от възобновяеми източници към Европа, което допринася и за енергийната диверсификация и сигурност на нашия регион.
Като особено перспективна сфера на двустранното партньорство по време на срещата бе посочена областта на отбраната. Отбранителните индустрии и на България, и Унгария, разполагат с традиции и опит, което създава отлични предпоставки за сътрудничество в тази област, за съвместно производство и износ на трети пазари.
Държавният глава поздрави Унгария за успешното председателство на Съвета на ЕС и изрази признателността си за последователната подкрепа на страната за присъединяването на България към Шенгенското пространство. Обща бе оценката, че членството на България и Румъния в Шенген подобрява бизнес средата и улеснява икономическия обмен и туризма в целия регион.
Още: Да благодарим на Унгария и Румъния, че дърпат влака, в който България е вагон
Унгария е партньор, с който ни свързват дълбоки исторически връзки и приятелски отношения, които са солиден фундамент за засилване на сътрудничеството помежду ни, подчерта Румен Радев. Двустранният стокообмен надхвърля 2 милиарда евро и бе изразен взаимен интерес за последващото му увеличаване.
Откроено бе значението на разширяването на веригите на доставки към Европа, засегнати от пандемията от коронавирус и войната в Украйна, както и потенциала на двустранното сътрудничество в областта на транспорта и логистиката. Румен Радев подчерта предприетите от България действия за разширяване на капацитета на ГКПП "Капитан Андреево – Капъкуле“ за пренос на стоки от и към Европейския съюз, а Петер Сиярто изрази от своя страна интереса на Унгария да инвестира в българските пристанища на Черно море Варна и Бургас.