"Чувам водачи на партии, които се изненадват какви са тези сметки в бюджета, но последният, когото трябва да виним за него, е финансовия министър. Това е служебно правителство и Людмила Петкова изпълнява законите, които депутатите са гласували. Такъв коментар направи президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването "Още от деня" по БНТ. Според него партиите, които участваха в 50-ото Народно събрание, имат вина за недостатъците на проекта за Бюджет 2025.
Още: Заплатите растат, но няма хора за нищо: Анализ на КНСБ за пазара на труда
"Свързването на доходите със средната заплата е икономически нонсенс. Някой трябва да е под нея, не можем всички да сме на нивото на средната заплата", допълни той.
Според него намесата на БНБ в проектобюджета е недопустимо. "Според мен това е безпрецедентно", смята той. За да се оправел бюджетът, трябвало да се променят и законите, иначе нямало да има успех. "Като сме насясно, че капиталовите разходи не могат да се изпълнят в такива числа, да се намалят", предложи президентът на КНСБ и допълни: "Нека сега най-големите групи да видят какви са ги надробили и да видят как ще оправят нещата".
Критиката на БНБ
Припомняме, че гуверньорът на БНБ Димитър Радев заяви, че е категорично против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане. Според становище на БНБ, заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 година. Отбелязват се и планираните общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в размер от 46 процента от брутния вътрешен продукт, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. досега. От централната банка отбелязват и това, че текущите бюджетни разходи също се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38.2 на сто от БВП на страната.
Още: БНБ засипа с критики бюджета за догодина и предложи да не се приема
Още: КНСБ поиска поне 10% ръст на заплатите в Бюджет 2025