Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Потреблението на газ едва ли ще се увеличава, прогнозира експерт

06 януари 2015, 12:55 часа • 14807 прочитания

С малко над 6% е спаднало потреблението на газ в България за последните 9 месеца. До 2020 г. българското потребление на газ едва ли ще се увеличава. Това обяви на пресконференция д-р Пламен Димитров, член на Българското геополитическо дружество, предаде БГНЕС.

В периода между 2010 и 2013 г. потреблението на "синьо гориво" в Европейския съюз (ЕС) е спаднало с около 13%. Експертът обясни, че потреблението на газ като цяло спада, защото се изнасят енергоемки производства към Азия, въвеждат се енергоспестяващи технологии, а програмата за саниране на панелните блокове също ще повлияе конкретно за България.

Д-р Димитров анализира и причините за провала на газопровода "Южен поток" (ЮП). Първата причина е свързана с това, че проектът не отговарял на втори и трети енергиен пакет на ЕС - иначе казано, не отговаря на европейското законодателство. Втората несъмнено е кризата в Украйна. "Ако до кризата в Украйна имаше шансове ЮП да се случи, сега Европейската комисия (ЕК) категорично би отказала поради силно изострените отношения на ЕС с Русия, коментира д-р Димитров. Според него може би това е една от причините Владимир Путин да спре "Южен поток", тъй като вижда, че скорошно разрешение от ЕК за строеж няма да има. На трето място анализаторът постави ограничената финансова база на руската компания "Газпром". Несъмнено като важен детайл д-р Димитров изтъкна и спадащото потребление на газа в ЕС, което е малко известен факт.

Най-важният процес за 2014 г. е появата на ЕК като най-важния играч на геоенергийния терен, посочи д-р Димитров. Според него "Газпром" се опитва да пренасочи голяма част от износа си към Китай. Въпреки това към 2020 г. България ще продължава да получава газ по същия маршрут през Украйна от източника "Газпром".

Относно така наречения газов хъб в Черно море специалистът коментира, че това нещо се е родило във въображението на премиера Бойко Борисов. Той си е задал въпроса защо този хъб да е в Турция, а не в България. Обаче такъв хъб няма да има.

Според проф. Нина Дюлгерова, преподавател във ВСУ "Чернозирец Храбър" и ЮЗУ "Неофит Рилски", сагата "Южен поток" не е приключила. Надявам се да не приключи, защото ще бъде много голям минус за България, допълни тя.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес