България е последна по материално благосъстояние в Европейския съюз през 2020 година, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Нивото на материалното благосъстояние в ЕС се измерва чрез фактическото индивидуално потребление на глава от населението, изчислено на база паритет на покупателната способност.
С други думи, това представлява стойността на всички стоки у услуги, които реално са потребени от домакинствата в ЕС. Паритет на покупателна способност пък приравнява всички отделни валути в една обща, като на теория една единица от общата валута може да купи едно и също количество стоки в отделните държави. По този начин се цели измерването на покупателната мощ на отделните народи при равни условия.
Според данните на Евростат, фактическото индивидуално потребление на глава от населението в България е 39% по-ниско от средното за ЕС. Това отрежда последно място на страната ни. Още 8 държави отчитат фактическо индивидуално потребление под средното за ЕС. След България по най-ниско материално благосъстояние се нареждат Хърватия (32% под средното), Унгария и Латвия (по 30% под средното) и Словакия (29% под средното).
Сред съседните страни Румъния изпъква с фактическо индивидуално потребление на глава от населението от 20% под средното за ЕС, а Гърция отчита 26% под средното ниво.
Спрямо периода от преди три години, нивото на фактическото индивидуално потребление на глава от населението у нас е нараснало от 43% под средното до 39% през 2020 година. Първа по ръст е Румъния, където нивото е скочило от 26% под средното до 20% под средното за ЕС през миналата година.
България все пак изпреварва страните от Западните Балкани, които също присъстват в статистиката. Фактическото индивидуално потребление на глава от населението в Сърбия е 49% под средното за ЕС, в Република Северна Македония нивото е 57% под средното, в Албания е 61% под средното, Черна гора отчита 41% под средното, а Босна и Херцеговина записва 58% под средното за ЕС. Турция отчита 32% под средното равнище за ЕС.
Средното фактическо индивидуално потребление на глава от населението е отбелязано като 100%. България има потребление в размер на 61% или 39% под средното за ЕС. Страната ни се намира на сходно равнище с държави като Турция, Хърватия, Словакия, Словения, Латвия и др.; Източник: Евростат
Най-високото фактическо индивидуално потребление на глава от населението в ЕС се отчита в Люксембург (45% над средното за ЕС), следвана от Германия (24% над средното), Дания (22% над средното), Нидерландия (17% над средното) и Австрия (16% над средното).
БВП на глава от населението
През 2020 година Люксембург и Ирландия отчитат най-високо ниво на брутен вътрешен продукт на глава от населението, измерен чрез паритет на покупателната способност, от съответно 163% и 109% над средното за ЕС. Страните с равнище от над 20% над средното за ЕС включват още Дания (35% над средното), Нидерландия (32% над средното), Австрия (24% над средното), Швеция и Германия (по 23% над средното).
България отново е на дъното с БВП на глава от населението от 45% под средното за ЕС, следвана от Гърция (38% под средното), Хърватия (36% под средното), Словакия и Латвия (по 36% под средното).