Поредният опит на президента Румен Радев да наложи ефективно вето (десето вето) върху приет от третото правителство на Бойко Борисов закон не мина. Този път ставаше въпрос за поправки в Закона за държавната собственост. Ветото беше отхвърлено със 145 гласа „против”, включително на ДПС и "Воля".
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Държавният глава наложи вето, защото с поправките се позволи апортиране на имоти и вещи, които са собственост на търговски дружества с 50 и повече процента държавно участие и са в забранения за приватизация списък (параграф 1, т. 2 от Закона за изменение на Закона за държавната собственост). С други думи – такива имоти и вещи ще могат да се приватизират, тъй като могат да бъдат прехвърляни към дружества, които не са в забранителния приватизационен списък. А Румен Радев определи това за "скрита, безплатна приватизация, уредена със закон".
Депутатът от БСП Пенчо Милков беше първият, който взе отношение и предупреди, че с този закон ще може да се приватизират знакови имоти като НДК и Белмекен, защото това ще зависи само от политическата воля на Министерския съвет. 98% от държавното имущество, което е подлежало на приватизация, е приватизирано – посяга се на другите 2%, убедено каза народният представител от БСП.
В отговор председателят на правната комисия и народен представител от ГЕРБ Данаил Кирилов обяви, че от президентството "очевидно не са разбрали кой знае колко" от закона, защото материята била сложна, а ако са разбрали, спекулирали. Още с подписването на законопроекта казах, че ще го сверяваме много прецизно – проблемът с режима на апорта беше поставен от икономическото министерство, действително е останала препратката към режима за Закона за публично-частното партньорство, обясни Кирилов. Той обясни, че на обсъждането в правна комисия на второ четене отсъствал, защото бил в командировка.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Кирилов каза и, че е лъжа, че ще има скрита приватизация, защото Министерският съвет ще взема решение за апорт на имот, а това можело да се обжалва в съда. Той обяви и, че няма общо между апорт и приватизация. Депутатът от ГЕРБ обвини БСП и, че нищо не са предлагали и не са се изказвали в комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Крум Зарков от БСП пък изброи няколко белега за законопроект, който е съмнителен – вносител е икономическото министерство, което е под влиянието на "Атака", но се вкарва от малкия коалиционен партньор. Няма реална оценка за въздействие, а между първо и второ четене в комисия всичко било пренаписано. А в преходните и заключителни разпоредби имало промяна, която влиза пак между първо и второ четене и е в друг закон, който въобще не бил обсъждан. Тези признаци кой ги е въвел – умните и красивите ли, отвърна Кирилов. И добави, че можел да говори още 7 часа за джойнт венчърите на Стефан Софиянски. А бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски, който сега е лице на ГЕРБ, стигна до примери със семейство Арабаджиеви и Миню Стайков що се отнася до бандитска приватизация.