Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подробностите за законопроекта на Пеевски за КТБ вече са публично ясни

26 октомври 2017, 11:28 часа • 4094 прочитания

Очакваният с нетърпение от мнозина (бел. ред. - но по различни причини) законопроект на Делян Пеевски и Йордан Цонев, касаещ "вторичното разграбване на КТБ", вече е внесен в парламента.

Законопроектът всъщност е за промяна на Закона за банковата несъстоятелност, но през преходните и заключителни разпоредби се променя още Закона за кредитните институции. Крайно учудващо обаче в Оценката за въздействие на законопроекта е записано следното: "В резултат от приемането на законодателната инициатива няма да възникне необходимостта от промени в други нормативни актове".

Ключови предложения

Точно с промяна през преходните и заключителни разпоредби Пеевски и Цонев искат "всяко прехвърляне на акции и дялове в търговски дружества, извършено от длъжник на банката след датата на поставяне на "Корпоративна търговска банка" АД в несъстоятелност под специален надзор" да е "недействително по отношение на банката и кредиторите на несъстоятелността". Припомняме, че в крайна сметка за дата на несъстоятелност на КТБ беше посочена 20.06.2014 г., т.е. петък преди три години, когато банката беше поставена под специален надзор. Това се случи, след като на първа инстанция за дата на несъстоятелността беше посочена 06.11.2014 г.

Друг ключов момент е, че според чл. 60б, ал 1 за недействителна ще се счита всяка сделка за вземане от "банката" и прехвърлена на трето лице "по отношение на банката и на кредиторите по несъстоятелността", ако няма плащане (с пари или актив) "в разумен срок". За "разумен срок" се счита всеки срок, не по-дълъг от шест месеца.

В новосъздаденият чл. 60б прави впечатление с написаното в ал. 3: "Синдикът, временният синдик или ФГВБ могат да предявяват искове по несъстоятелността за обявяване на недействителна на сделка по ал. 1 в 5-годишен срок от откриването на производството по несъстоятелност на банката". През тази седмица икономистът Георги Ганев, който е един от участвалите в създаването на книгата "Държавата КТБ", изрично заяви в предаването на Милен Цветков по Нова телевизия, че обвинителният акт от 15 000 страници за КТБ трябва да бъде изчетен от съда "на глас", преди да започне делото по същество. Риторично Ганев постави въпроса колко години ще отнеме това четене.

Пълният текст на законопроекта на Пеевски и Цонев можете да видите ТУК!

Самият Пеевски прати позиция до медиите (без да бъдат включени всички медии), в която акцентът е следният: "Наясно съм, че настоящата законодателна инициатива ще срещне съпротива от лицата, стоящи зад ограбването на банката, както и от страна на медиите, даващи трибуна на тези лица".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес