Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почивните дни са подарък, да има фиксиран брой работни, предлага АИКБ

02 май 2017, 16:01 часа • 3094 прочитания

Подарени почивни дни - така председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев коментира за пореден път методът, по който сега се определят почивните дни. Затова Велев иска да се въведе минимален брой работни дни за всяка година, след като през тази година ще има 117 почивни дни и "само 248" работни. За целта той е готов да има сливане на почивни дни, т.е. връщане на старата схема, но ограничено.

"Трябва да определим прагът за работни дни в годината, под който няма да падаме. Нещо повече – може всяка година да бъде с равен брой работни дни – 251. В зависимост от това колко са официалните празници, падащи се в събота или неделя и колко са съботите и неделите в съответната година и дали годината е високосна, ще се подаряват нула, един или два почивни дни, така че всяка година да има 251 работни дни. Нещо повече - подаръкът, когато го има, е по-добре да се направи за някой петък, след национален празник, паднал се в четвъртък. Т.е. ще апелираме да се преразгледа промяната в КТ. Още повече, че и тази промяна не беше обсъдена в Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/, и тук има нарушение на процедурата. Ще предложим на НСТС да се фиксира един минимален брой работни дни за годината и той може да бъде постоянен", казва Васил Велев в официална позиция на АИКБ.

Над 1 млрд. лв. ще са пропуснатите възможности за икономиката от подарените почивни дни през тази година, изчисли председателят на АИКБ. Ако искаме българската икономика да расте с по-бърз темп, според него не трябва да се подаряват почивни дни.

Велев представи и анкета, направена сред членовете на АИКБ, която показала, че на 1 май много фирми си работели. Според отговорите на фирмите, участвали в проучването, по-голямата част от тях - 53%, работят на Международния ден на труда. Работодателите обаче се затруднявали да дават по-високи заплати за работа в почивен ден, както изисква законът - цели 62% изпитали това затруднение.

"При преработвателната промишленост например, около 50% са разходите за суровини и материали, около 25% е разходът за труд, а останалите около 25% са външни услуги, енергия, амортизации, печалба и др. Ако разходът за работна заплата е двоен, за този ден фирмата е на загуба, т.к. обичайната печалбата на компанията е около 10% и при двойни разходи за труд – тя се превръща в 15% загуба", обяснява Васил Велев.

Така според анкетата всеки шести работник у нас не е почивал на 1-ви май, коментира председателят на АИКБ. Той изчисли, че на този ден половин милион души имат нормален работен ден. "С допитването се развенча един мит, че работят само онези фирми, на които им е скъпо да спрат. Само една четвърт са такива – 26%. А 32% от компаниите отговарят, че работят, защото имат много работа. 21% заради срокове и ритмичност, 11% са в туризма. Има и 5%, които работят заради контрагентите си в чужбина", каза Велев.

Интересен е фактът, че 22% от фирмите, участвали в допитването, посочват, че в работния процес на този ден се включат всички работещи, т.е. за цялото предприятие това е нормален работен ден. Като основна причина за работа по празниците, компаниите посочват – прекалено много поръчки - 32%, както и непрекъсваемия процес на производство - 26%.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес