Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пламен Димитров: Държавата бе на нокти ще има ли ток или не

09 септември 2020, 08:35 часа • 3157 прочитания

Положението е доста напечено в "Мини Марица - Изток". Държавата бе на нокти дали ще има ток или не. Не трябва да се свързва с някакви политически искания. Това заяви пред Нова тв президентът на КНСБ Пламен Димитров по повод отпуснатите   55 млн.лева държавна помощ за спасяването на мините. Той отново обясни тезата си, че състоянието на Мариците и задълженията на НБЕХ за резултат от години трупани проблеми, в по-голямата си част заради политически решения. Те дърпат системата надолу.

Припомняме, че компанията, която произвежда 45% от енергийния ресурс у нас, ще получи дългосрочен заем от 50 милиона лева. Допълнително още 5 милиона лева ще бъдат отпуснати за актуализация на заплатите на миньорите.

"Енергийният холдинг отпусна заем на дъщерното си дружество, в размер на 55 млн. лв. С 50 млн. лв. ще се разплати на всички, които са извършвали ремонтни и инвестиционни дейности, и 5 млн. лв – за увеличение на заплатите на работниците", заяви още лидерът на КНСБ.

КНСБ и КТ "Подкрепа" за държавната помощ:

По думите му нуждата от тази подкрепа е била жизненоважна, тъй като имало 22 млн. тона като заявки, но те може би ще паднат. Това било около 1/3 по-малко, отколкото производствена програма, заявена от ТЕЦ-овете в края на миналата година.

„Няма как минете да не се разплатят с компаниите, туй като това значи допълнителна задлъжнялост и хора без заплати. Това е нещо, което не може да си позволим да не направим. Ако някой вижда някакъв пазарлък, бърка. Ние се допитваме до хората, при това регулярно”, добави Димитров.

"От 2 години вървим към системен проблем. Има нюанси, които хората не виждат от битката. 7 100 души са заети пряко в Мини Марица Изток и около 100 000 души са заети чрез фирмите", заяви Димитров.

В същото време пред БНТ конфедералният секретар на КТ "Подкрепа" Александър Загоров определи договореното вчера като "кърпене на дупки", което поне ще гарантира изплащането на заплатите. Според Загоров мините имат още възможност и без този заем да продължат да работят, но съвсем кратко време.

"Нашата реакция беше превантивна, т.е. ние усетихме, че се създава напрежение, усетихме трудностите на ръководството да се справя с нещата и го подкрепихме в искането за този заем".

Той заяви, че мините по принцип разполагат с много средства, за да осъществят своята инвестиционна и своята ремонтна програма, но тази година се е случило обратното. Една от причините според него е намалената консумация на електроенергия.

"В годините назад сме стигали дори до 100 млн. инвестиционна програма. Това звучи много, но за една мина от такъв характер това са средства, които отиват точно на място".

Конфедералният секретар на КТ "Подкрепа" коментира и парите, които ще се отпуснат за актуализация на заплатите на миньорите.

"Това е по-скоро жест, защото за истинска актуализация така както сме я очаквали, с 10% на година, това не може да се случи. Последната актуализация се случи 2017 година. През това време заплатите в страната нараснаха с 15-20% на места, т.е. изоставането на заплатите на миньорите е факт. Нито са високи заплатите, нито е лек трудът. Но за момента заплатите са гарантирани".

Загоров изрази оптимизъм, че през 2037-а година все още ще има добив, защото България няма друг собствен енергиен ресурс освен тези мини, по-точно въглищата, които те добиват. Според него "Мини Марица изток" имат своето място и своето бъдеще.

На въпроса предвижда ли се увеличаване на цената на въглищата, той заяви, че вероятно тази цена ще се изравни с борсовата цена, но решението ще се вземе след оглеждане на нещата и постигане на консенсус по въпроса.

Според него съкращения не са нужни и не се предвиждат, защото мините работят на същата територия, със същата техника, само добивът е намалял. Загоров допълни, че са постигнали каквото искат и няма да се стигне до протести.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес