Ще има ли проблеми с пенсиите догодина? Напълно възможно, след като Социалната комисия не прие на първо четене бюджета за Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2017 година.
"Против" гласуваха депутатите от БСП, Патриотичния фронт и Реформаторския блок, като бяха направени заявки за промяна между първо и второ четене. Председателят на комисията Хасан Адемов (ДПС) предупреди, че ако не се приеме новият бюджет за догодина, може да няма увеличение на пенсиите от 1 юли и да не се реализират по-високите приходи от осигурителни вноски. "Няма някаква голяма драма от неприемането на този бюджет - няма опасност някой да не си получи пенсията или обезщетението", коментира още Адемов. Ако бюджетът не мине, през 2017 г. ще е в сила тазгодишният, припомня в. "Сега".
Надежда бюджетът на ДОО да мине в пленарна зала има, след като Радан Кънев - един от гласувалите "против" в комисия, обясни, че най-вероятно на "голямото гласуване" ще подкрепи бюджета. Като мотив лидерът на ДСБ посочи, че "оставането в сила на миналогодишния бюджет е неоправдана жестокост по отношение на социално уязвимите групи". Кънев обаче твърди, че се мислело дали не може да се разчита на служебно правителство да направи по-добър бюджет. Според Димитър Байрактаров (ПФ) това е "бюджет на кражбите и тоталното източване на социалната система". Той иска пълна ревизия на инвалидните пенсии, защото и за догодина се залага ръст при тях. От БСП се заканиха да предложат увеличение на обезщетенията, които плаща НОИ. Според Георги Гьоков ръстът на вноската за пенсия с 1 пункт е символичен и недостатъчен.
Работодателите и синдикатите също изказаха критики към бюджета. Според Васил Велев (АИКБ) не е добре, че въпросът с реформата в ТЕЛК отново не е решен. Димитър Бранков от БСК заяви, че сега не моментът за увеличение на осигуровките. Синдикатите искат увеличение на обезщетенията за втората година от майчинството и за безработицата.
Бюджетът на ДОО
Бюджетът на ДОО предвижда от юли пенсиите да се увеличат с 2,4%. Средната пенсия ще нарасне с 10 лв. спрямо тазгодишната - на 341 лв. и 57 ст. Вноската за пенсия за масовата трета категория се увеличава от 17.8% на 18.8%, но това е записано в КСО и ще влезе в сила и без новия бюджет на НОИ. С преходните разпоредби към проектобюджета обаче се предвижда друга промяна в КСО - за драстично увеличение на вноската за пенсия на служителите от сектор "Сигурност", което може да не влезе в сила, ако не се приеме новият бюджет. Според него през 2017 г. хазната ще плаща с 20 пункта по-висока осигуровка за пенсия на военни и полицаи. Така за родените преди 1960 г. вноската става 60,8%, а за родените след 1959 г. - 55,8%. Останалите 5 на сто от тяхната вноска отива за втора пенсия в универсален пенсионен фонд. Това ще донесе допълнителни 216 млн. лв. на ДОО за догодина. Въпреки драстичното увеличение фондът, в който постъпват вноските на военни и полицаи и от който се изплащат пенсиите на ранните пенсионери, остава на сериозен дефицит. За догодина той ще е почти 131 млн. лв.
Запазват се всички плащания от НОИ - обезщетението за втората година от майчинството остава 340 лв., а минималното за безработица - 7,20 лв. на ден. Минималните осигурителни доходи се увеличават средно с 2,6%, основно заради ръста на минималната заплата с 40 лв. на 460 лв. Максималният осигурителен доход остава 2600 лв., а таванът на пенсиите - 910 лв. Разходите за пенсии ще са 8 млрд. и 935 млн. лв.