Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парите ни отиват на Маршалите

29 октомври 2012, 07:53 часа • 9848 прочитания

Парите на заможните българи отлитат към Маршаловите острови. Не става въпрос за изнесените с куфарчета пачки, а за легални инвестиции. Малката държава в Микронезия е номер 1 по привлечен български капитал през последните двайсетина години. Откакто БНБ смята инвестициите, до юли 2012 г. - от страната ни са излезли близо 1,4 млрд. евро. От тях 189,3 млн. са отпътували към кораловите островчета в Тихия океан. Може би не е случаен фактът, че Маршаловите острови не само е офшорна зона, но е и единствената държава в света, която не е подписала споразумение срещу прането на пари, предаде Стандарт нюз.

Иначе за първите шест месеца на 2012 г. най-привлекателна за родните инвеститори се оказва Сърбия, следвана от Унгария и Австрия. По-голямата част от вложенията не са в бизнес, а в покупка на недвижими имоти. 

Спасението за българския бизнес в кризата е на Изток. Арабските държави, Русия и страните от бившия СССР, които не са ударени от кризата, предлагат работа и пазари за родните строители и производители на храни, напитки и цигари. 

Някои големи строителни компании вече имат офиси, представителства или поне партньори в Близкия изток. Наши фирми пробваха да пробият на пазара в Ирак веднага след края на войната. В момента изпълняват поръчки предимно в жилищно строителство. За да получим по-големи проекти обаче, са нужни контакти и доверие, обясниха от фирмите, опипали почвата по тези географски ширини.

Водени са разговори и за изграждането на магистрали в Ирак, обясни председателят на Камарата на строителите Светослав Глосов. Правителството в Багдад обаче е на мнение, че подобни големи инфраструктурни обекти трябва да се дадат на концесия. А това изисква огромни инвестиции, които не са по силите на родните компании. Затова те се отказват, обясни Глосов.

Строителите ни получиха покана за участие в търгове в Катар и по време на държавното посещение в емирството. Министърът на местното самоуправление и планирането на Катар - шейх Абдулрахман бин Халифа Ал Тани, остана възхитен от метрото ни и заяви, че Катар е готов да се учи от опита ни в бъдещия си проект за подземна железница. Дали българска компания ще успее да се пребори за такава поръчка с конкуренция от цял свят, все още е под въпрос.

Много сериозна е възможността родни фирми да успеят да пробият в Русия и страните от региона, обясни Глосов. В държавата на Путин предстои изпълнението на мащабни проекти заради предстоящото световно първенство по футбол през 2018 г. Все още се работи и по комплексите за зимната олимпиада в Сочи през 2014 г. В Калининград кипи огромно строителство, обясни Глосов. Както и в Арабския свят, и в Русия родният бизнес може да пробие само с усилията на целенасочена държавна политика.

В началото на ноември строителни фирми ще са в официалната делегация на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която ще посети Азербайджан. По покана на посланика ни в Баку Мая Христова наши компании ще присъстват на двустранен форум, на който се надяват да подпишат договори.

Редактор: Десислава Ушатова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес