Предвиждаме отпадане на 19 вида документа, свързани с услугите, които Министерството на туризма предоставя на бизнеса. Те ще се набавят по служебен път, с което целим да облекчим работата на брашна. Тези мерки са в изпълнение на приоритетите на правителството за намаляване на административната тежест. Подготвяме и промяна в наредбата за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване, с които ще разтоварим бранша от ненужни изисквания. Заедно с това търсим начин съвместно с бизнеса да набележим механизми за мотивиране на кадрите в туризма. Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова на дискусия „Перспективи пред развитието на културно-историческия туризъм в област Кърджали и Източните Родопи“, съобщиха от министерството.
Тя обясни, че отпадането на 19-те вида документа ще стане с промени в Закона за туризма, които предстои да бъдат разгледани на второ четене. С промяната на наредбата за категоризация пък при хотелите 4 и 5 звезди ще бъдат облекчени изисквания, които не влияят на качеството на обслужването. Придържаме се към международните изисквания за местата за настаняване, но ще държим на качеството на продукта, категорична бе министър Ангелкова.
Планираме от 2019 г., заедно с Министерство на образованието и науката, да създадем център за квалификация и преквалификация за кадрите в туризма. Той ще е към Министерството на туризма и ще бъде изцяло насочен към практиката. Предвижда се за лектори да се канят международно признати имена в сектора, уточни още министърът. В центъра ще може да се обучават кадри независимо от възрастта, стига да отговарят на условията за завършено образование.
Министерството на туризма създаде 8 културно-исторически дестинации. Бяха изработени онлайн карти и брошури на 6 езика за тях. В резултат бе регистриран до 90% тръст на туристи към включените в дестинациите обекти, каза министър Ангелкова. Тя посочи, че културно-историческият, винено-кулинарният и СПА туризъм имат важна роля за разширяване крилата на сезона и привличане на повече посетители към вътрешността на страната. Това са водещи приоритети в работата и политиката на министерството.
През 2017 г. общо реализираните нощувки в категоризираните места за настаняване с 10 и повече легла в цялата страна са повече от 26 млн. и се увеличават с 3,4% в сравнение с година по-рано. Област Кърджали също изпрати успешна година в сектора. През миналата година тук са реализирани общо над 76 хил. нощувки в категоризираните места за настаняване с поне 10 легла, а приходите от тях възлизат на близо 2,7 млн. лв., което е 3,2% ръст спрямо 2016 г, заяви министър Ангелкова. Тя поясни, че основен принос за този интерес имат обектите на културно-историческия туризъм в региона.
По последни данни, предоставени от Регионалния исторически музей в Кърджали, се отчита ръст от 48% на посетителите в Археологически комплекс Перперикон. През 2016 г. те са били 43 651, докато през 2017 г. достигат 64 586. Министърът поздрави местната общност за активна дейност в популяризирането на това наследство. В дискусията участваха още областният управител на Кърджали Никола Чанев, председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Атанас Димитров, д-р Фахри Идриз, председател на УС на АТ „Перперикон“ и представители на КРИБ Кърджали.
Интерес към Перперикон проявяват не само българи, но и гости от Франция, Япония и Русия. Свещеното място събира и чуждестранни археолози – от Испания, Израел, САЩ, Германия, Гърция.
Регионът бе включен и в новата инициатива за създаване на 12 винено-кулинарни дестинации, разработван от министерството съвместно с Министерството на земеделието, храните и горите. Кърджали участва в дестинация „Родопи“ заедно с Хасково и Ивайловград. В проекта, който в момента са обсъжда на поредица от кръгли маси в страната съвместно с бизнеса и местната власт, са включени традиционните винени напитки и характерната кухня по места, уточни министър Ангелкова.
Пред общността в Кърджали министър Ангелкова съобщи, че ще стартира втори етап на инвестиционната карта, която министерството разработи с предложения на общините. След реализация на първия й етап са включени 32 обекта. Инвестиционната карта бе представена от Министерство на туризма и пред представители на Катарския инвестиционен фонд.