Цените на хранителните продукти, плодовете и зеленчуците тръгнаха нагоре в последния месец. Нови цени на хранителните продукти очакват обаче обществото през 2025 година. Данните оповестиха днес и от Държавната комисия по стокови борси и тържища. Означава ли, че ускорението на инфлацията при храните ще продължи? БНТ представя разбивка на основния ръст на цената на хранителните продукти.
Още: БНТ: Държавата манипулира с инициативата си за по-евтини храни
За какво ще плащаме повече?
Основни хранителни стоки поскъпват през първата седмица на годината, отчитат от Комисията по стоковите борси. Захарта се повишава с почти 7%, а олиото, брашното и оризът със средно 4%. Факторите зад скока на цените са няколко, включително и сезонност.
"Всяка година януари месец, първите 2 седмици, обикновено се забелязва подобно поскъпване на цените на едро. Говорим за инфлация на предлагането, говорим за инфлация, която е породена от несъвършенства на пазара и това поскъпване, което вече се вижда, на цените на едро и потребителите ще го усетят много скоро, е още един аргумент защо трябва максимално бързо да се приеме бюджет за 2025 година и защо трябва да се вдигнат доходите на хората", заяви Любослав Костов, гл. икономист на КНСБ.
Още: Ето кои храни ще поскъпват още много, ако не се реши този проблем
По-скъпото брашно като междинна стока за производството на хляб също може да повлияе на цената му, но трябва да се провери ценообразуването по веригата на доставки и колко основателни са надценките.
"Анонсират, че заради връщането на ДДС на 20% и на хляба, и на ресторантите това ще се отрази на крайната цена. Нещо, което е абсолютно непазарно според нас. Още повече, че когато намалихме ДДС цените не намаляха. Ако тогава не са намалели, с какво основание твърдиш, че сега ще ги покачиш, аз също не разбирам, може би някакъв несъвършен пазар", допълни Любослав Костов, гл. икономист на КНСБ.
При храните от животински произход най-сериозно поскъпват яйцата и пилешките бутчета - близо с 3 на сто. При млечните продукти цената на прясното мляко скача с над 2%, а кашкавалът, маслото и киселото мляко с почти процент.
Още: Над 70% от жителите на наша съседка предпочитат местни продукти, независимо от цената
При плодовете и зеленчуците най-голям скок има в цената на оранжерийните краставици - над 8%, и морковите с повече от 6 на сто. Лукът поевтинява най-много от всички храни - с 10 на сто. Фактори като по-високите цени на тока и газа, според експерти, ще допринесат за инфлацията при храните, но не съществено. "Няма да се отрази в голям аспект на индекса на потребителските цени и инфлацията ще остане в тези равнища", каза още Любослав Костов.
Причини за инфлацията остават външни икономически фактори, шокове в предлагането и във веригите на доставки.
Още: 13 вериги са се включили в кампанията за най-евтини цени на основни продукти
Наред с храната и по-висок ток
Освен ръст на цената на хранителните продукти, ще плащаме и по-висок ток. Припомняме, че Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цените на електрическата енергия за бита, на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите на комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и на премиите на производителите от възобновяеми източници, считано от 1 януари 2025 г. След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, Комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%. За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на „Енерго Про” - с 8.55%. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги. Това значи малко под 4 лв. месечно повече.
Основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите е значителното увеличение на прогнозната годишна пазарна цена за базов товар за периода 01.07.2024 г. – 30.06.2025 г. от 173,09 лв./MWh на 212,12 лв./MWh или с повече от 23%, което отразява постигнатата цена към 30.11.2024 г. и прогнозната за оставащия период до 30.06.2025 г.
Повишението на цените на електрическата енергия за бита се дължи и на по-големите разходи на обществения доставчик поради увеличените количества електрическа енергия за регулирания пазар в размер на 927 000 MWh, значителна част от които ще бъдат осигурени от „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД въз основа на заповед на министъра на енергетиката.
Допълнителен фактор по отношение изменението на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите от комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия е необходимостта от актуализиране на цената на природния газ, която постигната и прогнозна за оставащия срок от периода е над 17% по висока от определената прогнозна цена в началото на ценовия период. Трябва да се отбележи, че цените на топлинната енергия остават непроменени, посочват от КЕВР.
Още: КЕВР решава окончателно за цената на тока на 1 януари