Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Осигуриха още 52 милиона лева в помощ на малкия бизнес

08 октомври 2020, 22:10 часа • 4949 прочитания

Още 52 млн. лв. са осигурени от оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” за подкрепа на микро- и малки предприятния, пострадали от епидемията от СOVID-19. Това съобщиха от управляващия орган на програмата, която е към Министерството на икономиката, цитирани от 24 часа. Така бюджетът е увеличен от 173 млн. на 225 млн. лева.

Промяната се е наложило заради огромния интерес. А при оценка на досегашни проекти се установило, че много са отхвърлени заради неотстранени нередности навреме. Освен това от 29 юни 2020 г., след третото изменение на временната рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката се дава възможност за подпомагане на микро- и малки предприятия, които към 31 декември 2019 г. са били в затруднено положение. Условието е да не са в процедура по несъстоятелност и да не са получили помощ за оздравяване или преструктуриране. Така че се дава възможност и те да се възползват от безвъзмездните европейски пари.

Предвижда се кандидатстването на тези предприятия, които досега не са били допуснати, да стартира в максимално кратки срокове, още през октомври. Тогава ще започне повторно преразглеждане на проекти, за които до момента е установено, че не отговарят на условията за кандидатстване. Уведомленията за отстраняване на нередности ще се изпращат единствено и само чрез профила на кандидата в ИСУН 2020, като за целта кандидатите следва да проверяват регулярно профилите си в системата, чрез които са подали проектните си предложения.

Процедурата беше обявена на 14 май със срок за подаване на проекти до 15 юни. Към 30 септември по нея са изплатени средства по 15 523 договора за 128 026 933,73 лв. Одобрени за финансиране са 21 190 броя проектни предложения, подадени в рамките на общо двадесет и осем оценителни сесии, по които стойността на предоставената безвъзмездна финансова помощ е 172 847 133,74 млн. лева. По процедурата са допустими за финансиране с пари от програмата разходи, необходими за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19. Това са разходи за закупуване на суровини, материали и консумативи, за външни услуги, включително режийни разноски, за възнаграждения на персонал и за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодатели.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес