На всички е ясно какво стана с КТБ – една бутикова банка беше превърната в супербанка с помощта на институции и на много правителства. Последвалата криза с банката, която беше раздута като балон, беше предизвикана отново от институциите и под благосклонния поглед на БНБ. Това каза по БНТ националният омбудсман Константин Пенчев.
Според него "БНБ не желае да работи". Централната банка е органът, който трябва да се занимава със съдбата на КТБ – не главният прокурор, не националният омбудсман, синдикати или работодатели, и затова всички призоваваме Иван Искров да предприеме нещо, каза той и поясни: "Частният интерес – това е желанието на всеки български гражданин да не му бъдат откраднати влоговете. "Частен интерес" не е мръсна дума, просто хората не искат да бъдат ограбени, както бяха ограбени 96-97-а отново с помощта на държавата."
Не ме интересува съдбата на Искров, мен не интересува какво се случва с тези десетки хиляди вложителите, с държавата, защото неблагополучията с КТБ не е частен случай или търговски казус, а е въпрос на национална сигурност, на финансова и банкова сигурност в България, продължи Пенчев и подчерта: "Изкуствено предизвикана криза може да събори държавата."
За да се оздрави системата на енергетиката, първо трябва да се реформира и преструктурира – тоест трябва да се тръгне първо от НЕК и БЕХ, а не през цената на тока, коментира националният омбудсман идеята за различни цени на електроенергията за бедни и богати. "Да, аз съм за това да има някаква гъвкава помощ… За мен е важно да има социален механизъм, който да поеме бремето от най-слабите социално", добави Константин Пенчев.