Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Охлаждане: Пазарът на недвижими имоти у нас забавя растежа за второ поредно тримесечие

12 юли 2022, 17:01 часа • 6919 прочитания

Пазарът на недвижими имоти у нас започва да издава сигнали за охлаждане, след като записа второ поредно тримесечие на спад в темпа на растеж. Нарастването на пазара в София се срина до под 1%, а в някои големи градове като Русе, Стара Загора и Велико Търново се отчита понижение в броя сделки. В същото време приятната изненада продължава да бъде град Несебър, който изпреварва Бургас по интерес от страна на купувачите.

Сделките с имоти в България нарастват с едва 4.3% на годишна база в периода април-юни, сочат изчисления на база данните на Агенцията по вписванията. Новото забавяне идва след като пазарът на недвижими имоти сви годишния растеж до 10.79% през първите три месеца на настоящата година. За сравнение, през последното тримесечие на миналата 2021 година бе записан ръст в размер на 22.7% на годишна база.

Така от началото на 2022 година, пазарът на недвижими имоти отчетливо забавя бурното си развитие от миналата година с две последователни тримесечия на приблизително двоен спад в темпа на нарастване. Пиковият момент през 2021 година бе второто тримесечие, когато имотните сделки се изстреляха с над 60% на годишна база.

Свиването на растежа издава възможно достигане на върхова точка на имотния пазар в България, тъй като базата от преходни години стана изключително висока. Паралелно с това войната в Украйна и рязкото поскъпване на жилищата може да допринасят допълнително за новата тенденция.

Развитието на пазара на недвижими имоти у нас върви ръка за ръка с рекордното равнище на отпуснатите жилищни кредити, които според данните на Българската народна банка нарастват с 18.3% на годишна база към края на месец май. Последното се случва основно заради рекордно ниските лихви и желанието на купувачите да спасят парите си от ускорената инфлация чрез инвестиция в имот.

В периода април-юни тази година у нас са сключени 63 928 броя имотни сделки, сочат данните на Агенцията по вписвания. Това е с 2 639 броя повече (+4.3%) спрямо същия период на миналата година.

Традиционно лидер е София, където през периода са вписани 9 763 имотни сделки. Това представлява ръст от едва 0.27% на годишна база. За сравнение, годишното увеличение през първите три месеца на 2022 година възлизаше на 8.75%. Данните издават възможно достигане на пик на пазара на имоти в София след като в края на 2021 година сделките бяха с цели 26% повече на годишна база. Още повече, че цените на жилищата в столицата не спират да нарастват и вече достигат рекордни стойности. Цените на жилищата в София нарастват със средно 11.9% за година към края на първото тримесечие на тази година, сочат данните на Националния статистически институт.

Пловдив заема втората позиция в страната с общо 5 079 броя сделки през второто тримесечие, като пазарът нараства с 3.82% на годишна база.

Варна допълва челната тройка с общо 4 328 вписани имотни сделки през периода. Това представлява нарастване от 10.57% на годишна база. Темпът на растеж обаче се свива тройно спрямо предходното тримесечие, когато годишното увеличение достигаше близо 35%.

Град Несебър продължава да бъде най-горещият имотен пазар в България, като вече изпреварва Бургас по брой на сделките. В периода април-юни в крайморския град са сключени 2 915 броя имотни сделки или с 66.5% повече спрямо година по-рано. Все пак и тук се наблюдава възможно достигане на пик, тъй като през първите три месеца на годината нарастването в броя сделки бе 104%. Несебър продължава да бъде особено атрактивен за купувачите на жилища поради непосредствената си близост до популярни морски курорти у нас и историческите си характеристики. Друга причина за високия брой сделки през разглеждания период може да се търси в продажбата на ваканционни имоти от страна на руски собственици.

Бургас остава на пето място в своеобразното подреждане с общо 2 259 броя вписани сделки през наблюдавания период. Сделките нарастват с 10.4% на годишна база, като увеличението намалява спрямо първите три месеца на годината, когато бе записан годишен ръст от близо 18%.

В големи градове като Стара Загора, Русе и Велико Търново пазарът на недвижими имоти отчита понижение през второто тримесечие на тази година.

Сделките с имоти в Русе достигат 1 472 броя в периода април-юни, което представлява понижение от 3% на годишна база. Вписаните сделки в Стара Загора достигат 1 440 или с близо 9% по-малък брой спрямо същия период на миналата година. Във Велико Търново имотните сделки наброяват 1 025 броя, което представлява спад от 5% на годишна база.

Още: Започва ли охлаждане на пазара на недвижими имоти?

Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес