Народните представители приеха окончателно промени в Закона за митниците. Така всички касови апарати в търговските обекти у нас трябва да бъдат подменени до 31 декември 2018 г. заради пробиви в софтуера, който отчита продажбите. Въпреки действащата от години онлайн връзка в реално време между касовите апарати и системата на Националната агенция за приходите, се оказва, че между 30% и 70% от оборотите изобщо не се отчитат и не стигат до данъчната агенция.
"Гласувах против Закона за митниците, защото няма ясни оценки върху въздействието на промените. Управляващите за пореден път се отнасят към малкия и средния бизнес като към брашнян чувал, тупат го и го изтупват, докато от него не остане нищо. Това заяви от трубината на парламента народният представител от БСП Таско Ерменков.
"С промените в Закона за митниците български предприемачи ще бъдат рекетирани от ГЕРБ. Трябва да има дебат по тази тема. ГЕРБ обещават едни неща на изборите, а когато дойдат на власт правят точно обратното. Сега е моментът да се знае, че ГЕРБ ще вземат 200 млн. лв. от българските граждани", заяви от своя страна зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев.
"В Закона за митниците не става въпрос за касови апарати, а за софтуер за управление на продажбите", отвърна председателят на Бюджетна комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова по време на дебатите по второто четене на Закона за митниците. Тя оспори и цитираните от депутатите от БСП данни с колко ще бъде натоварен малкият и среден бизнес.
"Цифрите, които се хвърлят от опозицията, имат за цел да излязат като заглавия във вестници и да заблудят хората. Има европейски държави, които въвеждат тези иновативни технологии за контрол, но ако ние направим тази крачка, вие ще опищите орталъка", репликира още Менда Стоянова към БСП. "Вие преследвате две цели – едната цел е популизма – малкия и средния бизнес, чиито защитник сте вие, а вижте лошите ГЕРБ какво правят. Втората цел може би някъде ви боли за укритите обороти", допълни Стоянова.
Припомняме, че когато промените се обсъждаха на ниво "парламентарна комисия", самата Стоянова пресметна, че средно един касов апарат струва 300 лева, в България има около 400 000 касови апарата, значи общата сума за подмяната ще е 120 млн. лева.