Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 2300 лв. трябват на четиричленно семейство за издръжка на месец

02 август 2018, 13:33 часа • 3545 прочитания

2361 лева. Толкова са необходими за едно четиричленно домакинство за един месец. Това показват данните на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за издръжката на живот през юни 2018 г., предаде репортер на Actualno.com.

Става ясно, че в края на второто тримесечие издръжката на едно лице от четиричленно домакинство е в размер от 590 лева. "С нови 36 лева от началото на годината се увеличава общата стойност на издръжката на живота след като през последните две тримесечия са регистрираше последователно нарастване, макар и със слабо изразени темпове", коментират от КНСБ, като посочват, че за да се достигне общата стойност за покриване на необходимите средства за нормална издръжка, следва нетният размер на работната заплата да бъде не по-нисък от 1180 лева. (бруто 1519 лева), при условие че работната заплата е единствен източник на доходи.

Синдикатите са сметнали, че основен принос за издръжката имат нехранителните стоки с ръст от 3.9% на годишна база. При хранителните стоки увеличението се задържа на относително по-ниски нива от 2.6%.

Колко пари трябват да живот в София?

3078 лева са необходими за издръжка на четиричленно домакинство, живеещо в София. За едно лице сумата е съответно 769 лева. Средната работна заплата на всеки от двамата родители на домакинство не трябва в такъв случай да бъде по-ниска от 1539 лева

Общите резултати показват, че в София изоставането на средната работна заплата е по-малко от общото за страната и очакванията са за по-бързо сближаване на тези два показателя.

Намаляват бедните, но...

Данните на КНСБ показват, че намалява броят на бедните, но се запазват високите им равнища. "Въпреки постигнатите положителни промени в икономиката на страната, не се наблюдава осезаемо нарастване на доходите при нискодоходните групи. Следователно от икономическия подем на страната не са облаготетелствани всички, а това води до задълбочаване на диференциацията и подоходното неравенство между най-бедните и най-богатите", категорични са от Синдиката.

За отбелязване е, че намалява делът на домакинствата, които живеят с общ доход на едно лице, под необходимите средства за издръжка на живота, като през наблюдавания период той достига до 75%. Очертава се и ясно изразена тенденция за повишаване на доходите при високодоходните домакинства.

Как е на Балканите?

Синдикатът е направил сметки и на брутната и нетната работна заплата на някои от държавите от Западните Балкани към месец март 2018 г., като числата са отразени в евро. Става ясно, че брутната заплата у нас е 566 евро срещу 439 за нетна.

В Сърбия например взимат 577 евро брутна и 418 нетна средна работна заплата. В Хърватия брутното възнаграждение възлиза на 1139 евро срещу 841 нетно. В Черна гора работещите на пазара на труда взимат 761 евро брутна и 508 нетно. В Босна и Херцеговина - 691 нетна, 444 брутна. В Македония пък брутното възнаграждение достига 564 евро, а нетното - 384 евро.

Получават ли достатъчно служителите в МВР?

Според наскоро излязъл доклад на Световната банка българските полицаи са сред най-добре платените в Европа. От изчисления на финансовата институция става ясно, че заплатите на органите на реда са като тези на колегите им в скандинавските страни. Като се вземе предвид покупателната способност според стандарта на живот, униформените в България са на едно ниво на заплащане с колегите им в Швеция и Норвегия. Малко по-назад в доклада са страни като Дания, Естония, Литва и Латвия.

От КНСБ коментираха изнесените числа, като посочиха, че става дума за манипулация и еквилибристика с думите. От Профсъюза са категорични, че голямото объркване в медиите идва от това, че данните се интерпретират като равни заплати по покупателна сила на българските служители в тези с Швейцария и Словения. КНСБ е на мнение, че оценката на труда на служителите, тяхната численост и прочие зависят от конкретните условия във всяка една страна.

От Синдиката са пресметнали, че противно на изнесените резултати от Световната банка, българските служители в системата на МВР получават 2.6 пъти по-малко в реално изражение (по покупателна способност) от тези в Швейцария и 1.7 пъти по-малко от словенците.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес