Разходите за храна, жилище и комунални услуги представляват основната тежест за джоба на гражданите на Европейския съюз. Най-висок дял от разходите на домакинствата в ЕС заемат тези за „настаняване, вода, електричество, газ и други горива” – средно 25% от всички разходи, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат за 2021 година.
На второ място се нареждат разходите за „храна и безалкохолни напитки” с дял от средно 14.3%, докато на трето място остават разходите за „транспорт” – средно 12.1% от всички разходи на домакинствата.
Докато в редица страни разходите за жилище и комунални услуги заемат челно място, в някои държави от ЕС разходите за храна всъщност заемат най-висок дял, като в това число влиза и България.
Според данните на Евростат, най-висок дял от разходите на домакинствата в България през 2021 година е бил за храна – средно 20.1% от всички разходи. На второ място се нареждат разходите за настаняване и комунални услуги – дял от 19.1% от всички разходи. Третата позиция е за транспорта с дял от 12.3% от всички разходи.
Храната е най-големият разходи и в други страни от ЕС, като Румъния (25.2% от разходите отиват за храна), Полша (19.6%), Литва (20.4%), Хърватия (19.5%) и др.
Тенденцията най-високия дял от разходи да отива за храна се наблюдава предимно в страни от Централна и Източна Европа, докато сред по-развитите икономики в ЕС, жилището и комуналните услуги представляват най-сериозна тежест за джоба на домакинствата.
Едно от възможните обяснения за тази разлика може да се потърси във високото ниво на частна собственост, когато говорим за жилища, в страните от Източна Европа. Трябва да се отбележи, че влияние имат и разликите в цените и възнагражденията в отделните страни от ЕС, тъй като разглежданата статистика отразява дял от обшите разходи на домакинствата, а не номиналната стойност на тези харчове.
За сравнение, разходите за храна в Германия, най-голямата икономика в ЕС, се нареждат на едва четвърто място по дял от общите харчове – средно 11.8% от всички разходи през 2021 година. В същото време разходите за настаняване и комунални услуги в Германия оформят 25.4% от всички харчове на домакинствата. Подобна е ситуацията и в Австрия – 25.5% от разходите отиват за жилище, докато 10.9% са за храна. Във Франция разходите за жилище, ток, вода и други представляват цели 27.6% от общите разходи, докато тези за храна оформят дял от 13.9%.
Данните са за 2021 година, като не отразяват рекордната инфлация в потребителските цени, отчетена през миналата 2022 година, чиито основен двигател бе поскъпването на енергоносителите и храните.