МЗХ ще проведе среща с представители на тютюнопроизводители на 24 февруари. Това съобщи за агенция "Фокус" зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров относно исканията на производителите.
"На Консултативен съвет по тютюна беше предложен вариант, който не беше нито гласуван, нито решен. Нашата идея е повече хора да вземат по-високо субсидиране. Това касае най-вече хората от сортовите групи „Басми”, защото тази година при изкупуването, цените в тази сортова група бяха най-ниски и пазарът не беше благосклонен към тях. Голямо количество от тяхната продукция не се изкупи, а хората произвеждащи тази сортова група претърпяха най-големи имуществени вреди и техните доходи бяха засегнати. Това е идея, върху която ще разсъждаваме оттук-нататък” допълни зам.-министърът.
За утре е насрочена работна група с представители на всички едролистни и дребнолистни тютюни от всички райони на страната.
„Трябва да седнем и да решим по най-разумният начин, спазвайки основните правила, за разпределението на тези средства”, посочи зам.- министърът. На въпрос свързан с механизма за разпределение на средствата, той отговори: „За механизма предстои утре да бъде взето решение съвместно с организацията. Това, което мога да кажа като представител на министерството е, че ние сме заделили 107 млн. лева в план-сметката на Държавен фонд „Земеделие” и ще държим на това, по-дребните производители, пострадали повече от пазарната ситуация да бъдат възмездени по най-добрият начин”.
Тютюнопроизводителите са отворени за диалог, преди да предприемат протести. Това съобщи от своя страна Асен Кючуков , бивш зам.-председател на Асоциацията на тютюнопроизводителите.
Насроченият за днес протест се е отложил, след като вчера тютюнопроизводители от цялата страна се събраха на среща в Първомай. Те изготвили декларация с искания, която е изпратена до МЗХ и до всички парламентарно представени политически групи.
Тютюнопроизводителите настояват да не се спекулира с това, че искат допълнителни средства и натоварване на бюджета на държавата, каза Кичуков. Желаят средствата за референтния период да бъдат разпределени така както беше през 2012 – 2013 година - 69.5 % в сортова група „басма”, за „каба кулак” -11.6 %, за „бърлей”- 9.5 % и за „виржиния” - 9.2%. Производителите изрично подчертават, че тези проценти по групи тютюн трябва да се разпределят по равно за всички, без значение дали са едри, или дребни те. Това съотношение по сортове тютюн и принцип на разпределение трябва да се спазва до 2020 година, докато трае референтния период, независимо от размера на средствата за тях. Това е основното им искане в декларацията.
Ощетените са 5%, но зад тях стоят по 50 000 работници, на чиито семейства е подсигурена прехрана, каза Асен Кичуков. „Имаме колеги, които са в процес на отказване от това производство, заради дискриминационното отношение, добави той.