Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВФ насочи основната критика за финансовия ни сектор към КФН

17 март 2015, 11:21 часа • 13167 прочитания

Българската банкова система „показва значителна устойчивост към уронването на доверието”, независимо от проблемите в сектора през миналата година. Това гласи заключението на поредната мисия на МВФ в България.

Предвид тази констатация обаче, от Фонда препоръчват „решителни действия за преодоляване на слабостите, разкрити в резултат на фалита на КТБ”. „С изтичане на мандата на управителя на БНБ и предстоящия избор на нов подуправител за банковия надзор, от съществено значение е навременното одобрение на лица с ясен мандат за подкрепа на силна, независима и отговорна БНБ”, казват експертите. И препоръчват „механизъм за насърчаване на свободния достъп до повече данни на равнище банки”.

Извън общите приказки, конкретна критика е насочена към Комисията за финансов надзор, макар и по заобиколен начин. „Независим експертен преглед на надзорната рамка на Комисията за финансов надзор също би бил полезен за укрепване на доверието в цялата финансова система”, казват от МВФ. Следва да има „откровен, задълбочен и независим преглед от външни на банковата система експерти на предишната надзорна дейност, за да се засилят процесите на надзора и да се извлекат поуки от случая с КТБ”, гласи становище на експертния доклад.

МВФ иска още конкретни планове от КФН за надзор над регистрираните одити. Фондът предлага директна намеса на администрацията по отношение на финансовия надзор. Припомняме, че KPMG беше глобена със 100 хил. лева заради одита на КТБ – по пет отделни постановления.

По темата за пенсионната реформа МВФ препоръчва „достатъчно време за изчерпателен анализ на въздействието” на реформата. Фондът предупреждава, че това е фундаментална промяна.

На снимката: Председателят на КФН Стоян Мавродиев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес