Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може да сключим споразумения за ползване на акцизни складове в чужбина

04 септември 2015, 13:11 часа • 4853 прочитания

Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев се ангажира да предложи сключването на междуправителствени споразумения за ползване на акцизни складове в съседни на България държави. Това стана ясно от думите на вицепремиера по време на парламентарния контрол, съобщава "Дневник". Той отговаряше на въпроса на народните представители от Реформаторският блок (РБ) Петър Славов и Мартин Димитров относно икономически фактори, отговорни за недостатъчната конкуренция и оставащите високи цени на горивата при ниски котировки на барел петрол и отслабващ долар.

Мартин Димитров конкретно предложи за начало България да сключи междуправителствени споразумения с Гърция и Румъния, които да позволят на вносителите на горива да ползват техни акцизни складове. В отговара си Томислав Дончев поиска от депутата конкретен текст. Припомняме, Димитров вече посочи пред Нова телевизия, че вносът на горива трябва да бъде разблокиран, за да има по-голяма конкуренция и по-ниски цени.

Препоръката за акцизните складове е включена в секторния анализ на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от 2011 г. Към онзи момент 80% собствеността на акцизните складове е на "Лукойл". "Можем да подпишем споразумение със съседни държави да ползваме техни акцизни складове, но не го правим. Така държавата не прави нищо относно складовете, след като у нас е непосилно и много скъпо да наемеш склад, за да държиш продуктите си там", обясни вчера пред "Нова телевизия" говорителят на КЗК Марио Гавраилов.

В ситуация, в която горивата на пазара са скъпи, държавата не трябва да отхвърля никакви идеи за решаване на въпроса включително и екзотични, обяви още по време на парламентарния контрол вицепремиерът.

Мерките от страна на държавата на пазара на горива трябва да са перманентни и на всички фронтове, обяви Томислав Дончев като подчерта, че в никоя европейска страна държавата не се меси на пазара, а гарантира наличието на конкуренция. Той отново лансира тезата на управляващите, че тази мярка минава през по-силна и работеща Комисия за защита на конкуренцията.

Време е да мислим за система за ранно оповестяване, и НАП, и митниците имат достатъчно информация, призова още вицепремиерът и допълни, че в момента Министерството на финансите изготвя подробен анализ за този пазар, тъй като разходите за горива били сериозно перо и в държавния бюджет както и в този на общините.

България е решила да не товари потребителя като е определила относително ниска ставка на акциза и ДДС, но това не личи при крайните цени на горивата, посочи още той.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес