Министърът на енергетиката Теменужка Петкова определи като „загадка“ цените на електроенергията, за които говори бизнесът.
Както е известно от края на декември между Министерство на енергетиката и българските работодателски организация (АОРБ) тече сериозен спор за цените на тока за бизнеса. Работодателите твърдят, че цените на електроенергията за бизнеса ще се повишат до 100-120 лв. на свободния пазар, а това ще доведе до увеличение от 15 до 30 на сто и на цените на регулирания пазар.
„За мен е голяма загадка за какви цени на енергията говори бизнесът“, коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова в предаването „Тази събота“ по бТВ във връзка с твърдението на бизнеса, че се очаква шоково поскъпване на храните заради по-високите цени на тока за бизнеса.
„За съжаление в рамките на срещите, които направихме с бизнеса, не можа да стане ясно кои са тези търговци, които предлагат такива високи цени. Електроенергията, която дружествата продават, е на цени от 76,09 лв.”, допълни Петкова. Тя обясни, че е призовала бизнесът да подаде сигнал до компетентните органи, които да проверят въпросните цени.
„За моя изненада, Асоциацията на българския бизнес подаде сигнал за две държавни дружества”, коментира Петкова. „Освен, че с колегите ми бяхме наречени мафиоти, бизнесът каза, че в сектора не се извършват реформи. Аз не съм съгласна и за това има факти”, каза още тя. Припомняме, че тази седмица бизнесът подаде искане в КЗК срещу държавните централи.
Министър Петкова застана зад действията, осъществявани в енергийния сектор с цел подобряване на дейността. В този смисъл тя припомни, че оценката на рейтинговата агенция Moody's за БЕХ се е повишила с два пункта, а към настоящия момент държавната енергетика разполага с 1,435 млрд. лв. „Когато някой говори, трябва преди това да види какви са фактите”, категорична е Петкова.
В коментар за проекта за АЕЦ „Белене“, министър Петкова бе лаконична, като обясни, че разговорите предстоят, а с оглед бъдещето на енергетиката в ЕС припомни, че трябва да се търси баланс.
„Дебатът за това необходим ли е проектът „Белене“ тепърва предстои”, каза тя. В същото време Петкова потвърди за пореден път, че интересът от страна на китайските инвеститори е много сериозен. „Смятам, че с промените, които се извършват и към настоящия момент в енергийния сектор, визията и директивите на ЕС, трябва да бъдем много балансирани и добре да помислим, за да защитим своята енергийна сигурност”, обясни още Петкова.