Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лукарски: Енергийната проблематика не бива да влияе на стокообмена с Русия

02 февруари 2015, 15:21 часа • 11775 прочитания

Казусът „Южен проект” и енергийната проблематика между двете страни не бива да се отразява на стокообмена между Русия и България и взаимоотношенията между тях. Това коментира днес министърът на икономиката Божидар Лукарски. На третия месец от началото на управлението си той представи своя екип. В него влизат заместник-министрите Любен Петров и Даниела Визиева.

За международната търговия и търговските представителства на страната ни ще отговаря зам.-министър Петров, а за насърчаването на инвестиции - другият зам.-министър - Даниела Везиева.

Ще бъде направено всичко възможно значителният износ на стоки да се възстанови. За целта ще бъде възстановена работата на Международния съвет по икономически и научно техническа взаимопощ. Той не е работил и не е провеждал сесии от 3-4 години.  Идеята е органът да заработи отново в началото на пролетта. Освен това се обмисля провеждане на форум  у нас, на който да се проведе среща между руски компании и такива от нашата страна, които имат интерес да правят бизнес.

Провеждана е среща и с министъра на туризма Николина Ангелкова за връщането на високите нива на руски туристи у нас. В тази връзка министър Лукарски изрази надежда, че независимо от пречките в европейското законодателство тази година ще бъде добра за българо-руските икономически отношения.

Днес беше представена програмата на министъра и неговият екип. Според Лукарски основната част на документа е „събуждането” на на частния капитал и насочването му към инвестиции. Обяснено беше още, че дефлацията не е само български проблем. В тази връзка зам.-министър Визиева посочи, че в борбата срещу това явление може да включат още и институции като Българската банка за развитие (ББР). С нея в момента се водят преговори за отпускане на кредити с облекчени условия за малкия и средния бизнес.

Тези пари ще се отпускат за т.нар – „бързо развиващи се средни предприятия”. Това са фирми, в които през годината се създават около 3500 работни места. У нас те са между 1500 и 1700 със заетост 35 000 места към 2014 г. С поред данните на зам.-министър Визиева те представляват малък дял от всички. За сметка на това дават 40% от приходната част.

Идеята е да се създават повече работни места за по-дълъг период от време. Т.е – то малки да станат поне средни. Въпросните предприятия са в секторите търговия, малки производството – според Визиева това е нещо средно между манифактура и занаятчийство.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес