В България политическият риск и нестабилност е допълнителен елемент, който усложнява и намалява стимулите за инвестиции", коментира вицепрезидентът на Европейска инвестиционна банка Лиляна Павлова по време на форума „Светът през 2023“, организирано от списание „The Economist”.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Тя даде и съвет на държавите:
"Въпреки големите разходи за енергийни помощи или за разходи, свързани с войната, да не намаляват инвестициите. Да продължат инвестициите в инфраструктурата, защото голяма част от програмите, са насочени към публични инвестиции. Големият проблем идва как да се подкрепят и подпомогнат частните инвестиции. Само публичните инвестиции не са достатъчни", добави Павлова. По думите й другият момент, са иновациите и когато се говори за тях, в някои части на Европа те са по-развити.
Според нея, ако искаме да говорим за възстановяване и конкурентоспособност, трябва да говорим за насърчаване на инвестиции, но по думите й не е само това, тъй като те трябва да бъдат подбирани.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
В словото си Павлова обърна внимание на ползите от плана REPowerEU.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Тя подчерта, че Европейската инвестиционна банка ще бъде ключов партньор за индустриалния план на Европа. "Ако обединим усилия правителства, частния сектор, бихме могли да постигнем желания успех", смята още Павлова. ОЩЕ: Донев: Честите изборите да не притесняват партньорите ни