Има все повече сигнали на телефона на потребителя, откакто сме в положение на криза заради коронавируса. Много от сигналите са заради поръчки на продукти от първа необходимост по интернет, които вече се намират трудно. Отчетени са и препратени от 112 обаждания. Това заяви в ефира на предаването на Нова телевизия "Събуди се" председателят на КЗП Димитър Маргаритов, който счита, че точно в направлението "измами със стоки от първа необходимост" следва да има повишено внимание от страна на администрацията.
"В социалните мрежи е доста лесно някой да си направи профил, който след няколко дни да изтрие. Да събере поръчки за кратко време и след това или да достави нещо съвсем различно, или изобщо да не достави стока", обясни Маргаритов.
Затова той за пореден път повтори, че е важно да се купуват продукти от сайтове, за които е ясно, че връзката с търговеца е видима и може лесно да бъде проверена. Или с други думи - клиентът да е наясно кой е търговецът, а не да се доверява на сайтове и места, зад които изобщо не е ясно кой стои.
По думите на Маргаритов, в извънредната ситуация контролът е по-силен. Той каза, че са направени над 300 проверки по търговски обекти, включително аптеки, за да се изясни на какви цени се предлагат стоките в тях и дали има недопустими и необясними разлики.
"Имахме случаи, в които или не е обявена коректна цена, или изобщо не е обявена такава. Следим и онлайн пространството. Имаме няколко случая на продажба на лекарства по интернет, сезирали сме комисията по лекарства", уточни Маргаритов.
Темата продължава и в нашия блог.