Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КЗК прехвърли "горещия картоф" БТК на Европейската комисия

20 февруари 2015, 12:55 часа • 16354 прочитания

Комисията за защита на конкуренцията препрати на Европейската комисия казуса с контрола на БТК.

Съгласно предоставената в хода на проучването информация, поне две от засегнатите предприятия (групата ВТБ и БТК ЕАД) са реализирали оборот през 2013 г. (годината преди твърдяното прехвърляне на дялове), покриващ праговете на чл. 1, ал. 2 от Регламент (ЕО) № 139/2004 г. на Европейския съвет относно контрола върху концентрациите между предприятия (Регламент за сливанията на ЕО). Европейската комисия е компетентна да оценява концентрации, които покриват праговете за оборот по чл. 1, ал. 2 и ал. 3 от Регламента за сливанията, т.е. тези с общностно измерение. Следователно, на основание чл. 21, т.3 от Регламента за сливанията, нито една държава-членка няма право да прилага националното си законодателство по отношение на конкуренцията спрямо концентрация с общностно измерение, т.е. евентуално извършената сделка би попаднала под изключителната юрисдикция на ЕК.

Наличието на разделена компетентност не позволява на КЗК да направи преценка доколко сделката би представлявала концентрация по смисъла на чл. 22 от ЗЗК и какъв би бил нейния ефект върху конкуренцията на съответния пазар, т.е да извършва оценка по същество, казват от Комисията. Към настоящия момент КЗК няма правомощия да разглежда евентуално извършената сделка по същество. Поради тези причини КЗК прекратява преписката и я изпраща по компетентност в ГД "Конкуренция" на ЕК.

Предисторията

КЗК е е постъпил сигнал от изпълнителния директор на "Технологичен център – институт по микроелектроника" АД (ТЦ-ИМЕ), в който се изказва предположение за осъществена концентрация по смисъла на чл. 22 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД (БТК) от страна на SHCO 79 S.a.r.l, Люксембург без издадено надлежно разрешение по реда на ЗЗК.

На база на описаната структура на собственост върху БТК се твърди, че ТЦ-ИМЕ се явява крайното дружество от българска страна, притежаващо по веригата най-голямо участие в телекомуникационната компания. В сигнала се посочва, че в началото на ноември 2014 г. ТЦ-ИМЕ е сключило с "Корпоративна търговска банка" АД (КТБ) договор за залог, по силата на който предоставя като обезпечение на банката всички притежавани от дружеството акции от капитала на "Технотел инвест" АД и по този начин е лишено от възможността да упражнява както юридически, така и фактически контрол върху "Технотел ивест" АД и "Бромак телеком инвест" АД. В сигнала се твърди, че след поставянето на КТБ под специален надзор "Бромак телеком инвест" АД е прехвърлило дяловете си в V Telecom Investment General Partner S.A. и V Telecom Investment S.С.A. на SHCO 79 s.a.r.l., Люксембург. Прехвърлянето е станало без да бъде уведомено ТЦ-ИМЕ, което се явява краен собственик в България на мажоритарния пакет акции в БТК.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес