Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куп гласове срещу Менда Стоянова и идеята ѝ да се плаща авансово корпоративен данък при немислима основа

19 март 2020, 18:44 часа • 11674 прочитания

Пир по време на чума - така адвокат Любомир Владикин, член на Контролния съвет на Софийска адвокатска колегия, определи готвените промени за авансово плащане на корпоративния данък. Срещу тези промени се обявиха с официални изявления още евродепутатът Радан Кънев, Българската стартъп организация (BESCO), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и БТТП.

Позицията на адвокат Владикин е такава, че с предлаганите от ГЕРБ промени (двигател е депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова) всъщност държавата ще вземе от определени компании пари, които тези компании още не са спечелили! Това е "пир по време на чума", категоричен е юристът.

Actualno.com представя анализът на адвокат Владикин без съкращения:

"Със законопроект за мерките по време на извънредно положение е направено предложение, внесено на 18.03.2020 от народния представител Менда Стоянова и други представители (054-04-67) за изменение на авансовите едномесечни и тримесечни вноски за корпоративен данък, дължими от данъчно задължените лица по ЗКПО.

1.1. За месеците от януари до юни 2020 г., съответно за първо и второ тримесечие авансовите вноски за корпоративен данък се правят на базата на декларираната печалба за 2018;

1.2. Месечните авансови вноски се правят от данъчно задължени лица с приходи от продажби за 2018 г. в размер над 3 млн. лв;

1.3. Тримесечните се правят от всички останали лица, без тези, които имат приходи от продажби за 2018 г. до 300 хил. лв., които за новоучредени /с изключение на новоучредените, чрез преобразуване/ и за лицата, които ще преотстъпват корпоративен данък;

1.4. АВ се изчислява по формулата

- АВ=0,5х ДП/12хДС, където ДП е данъчната печалба за 2018, а ДС е размерът на корпоративния данък /месечна/

- АВ=0,5xДП/4xДС /тримесечна/

Предвид, че сроковете за подаване на ГДД се удължават до 30.06.2020 има правна логика в предложението за база да се вземе 2018 година и то при намаление на авансовия данък на 5%.

1.5. С направеното предложение чл. АА, ал. 7 и ал. 8 е предвидено служебно изчисляване на вноските от НАП, чрез вписване в данъчно осигурителна сметка на ДЗЛ (данъчно задължени лица) и невъзможност за промени с подаване на предвидената в ЗКПО декларация на така определените авансови вноски /намаление или увеличени/.

Тъй като правилото на авансовите вноски стъпва на база предходна година, то ЗКПО позволява данъчно задължените лица да правят корекции на авансовите вноски, по силата на чл. 88 от ЗКПО (Закон за корпоративното подоходно облагане). Това златно правило е с оглед определяне на текущата печалба за годината /2020/ и вероятността авансовите вноски да надвишат размера на окончателния корпоративен данък.

Възможността за корекция се прави на основание текуща преценка от ДЗЛ на текущата печалба на ДЗЛ /2020/, която няма никаква икономическа връзка с направените авансови вноски за корпоративен данък. Лишаване на ДЗЛ от възможност да намаляват размера на авансовите вноски /дължими до 30.06.2020/, определени по този законопроект, би довела до финансиране на държавния бюджет със средства, които ДЗЛ няма или не е спечелило. Подобна правна техника, представлява "пир по време на чума" и ще доведе до масови фалити на малкия и средния бизнес, поставяйки ги в ситуация да плащат авансови вноски за корпоративен данък за 2020 година, без да са успели да реализират данъчна печалба в размер на вноските. Това ще доведе до масово възстановяване на корпоративен данък и до затормозяване на работата на НАП. Не е допустимо, според задължителната практика на СЕС да се определят данъчни утежнения и то с обратна сила, например решение СЕС 640/13, 107/2010 .

Поради гореизложеното, чл. АА, ал. 7 и ал. 8, следва да отпаднат".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес