Много по-малък ще бъде стокооборотът на земеделските производители на България. Това каза в интервю за агенция „Фокус” председателят на Консултативния съвет по зърното и председател на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите и член на Сдружение „Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес" Мариана Кукушева във връзка със загубите от руското ембарго.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
„Много по-свит ще бъде стокооборотът на българските преработватели, защото официалните обявени 10 милиона еврозагуби са загубите, които търпят преките доставчици, а тези, които работят като подизпълнители всъщност ще им бъде трудно да докажат”, добави Кукушева.
Членът на сдружението "Произведено в България" изрази съмнението си, че онези, които загубиха пряко от руското ембарго производители и преработватели, ще получат компенсации.
Това е така, защото не всички български фирми са преки износители. Една голяма част от доставчиците на българска храна на руските пазари е от подизпълнители и те трудно биха заявили и доказали своето ощетяване и загубата си от тази санкция”, обясни председателят на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
По думите й вече виждаме косвения ефект от ембаргото – на българския пазар се продават на атрактивни цени плодове и зеленчуци, които са произведени в Европейския съюз, но не и в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
„Да се надяваме, че България ще получи равнозначни компенсации както останалите доставчици от ЕС”, уточни Кукушева. Председателят на Консултативния съвет по зърното обясни, че механизмите са една мярка с превантивно значение, които се залагат при приемане на бюджета в случай на някои събития. „Включително застрахователите нямат практика да коментират такива настъпили форсмажорни обстоятелства в бизнеса и да обезщетяват застрахования”каза още Кукушева.