Масово в нашата държава години наред не се изплащат трудовите възнаграждения. Проблемът съществува още от началото на Прехода. Това заяви вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Чавдар Христов по време на семинар с журналисти по темата за неизплатените трудови възнаграждения у нас и начини за справяне с проблема, предаде репортер на Actualno.com.
През 2004 г. беше направен опит да се внесат промени в Кодекса на труда за гарантиран размер на изплащане на работника, не по-малък от минималната работна заплата към онзи момент, каза Христов. Случаите в практиката продължиха. Това е един проблем, който намира прояви в частния сектор и в индустрията, но и в някои сфери, които се финансират от бюджета, категоричен е Христов.
"Един лев да не е изплатен, това противоречи на Конституцията и законите", отбеляза вицепрезидентът на КНСБ. Няколко текста в Търговския закон превръщат трудовото правоотношение между работника и работодателя в търговско, което е абсурдно, заяви Христов. По думите му проблемът с неизплатените заплати е проблем, който е свързан със законодателството.