Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Караниколов не намери време за въпросите на Actualno.com за военния комплекс (ВИДЕО)*

15 септември 2017, 17:07 часа • 2773 прочитания

На брифинг в 16:30 часа, обявен официално малко над половин час по-рано, икономическият министър Емил Караниколов направи коментар за ситуацията във военно-промишления комплекс. Той хвърли повече светлина върху актуалната ситуация относно "Емко" и "Кинтекс", но не каза нищо ново за "Дунарит", след като на 6 септември обяви, че днес (15 септември) трябва да е готов анализ за дълговете на русенския военен завод към други предприятия и евентуално да каже дали държавата ще продължи с опитите си да одържави предприятието. Караниколов не намери време и за въпросите на репортерът на Actualno.com, но отговори на въпроси на други медии.

Държавна консолидационна компания (ДКК) няма да плати получените от "Дунарит" пари (бел. ред. - 47 млн. лева) по дълга към КТБ на никакви други дружества. Тези пари ще отидат в масата на несъстоятелността на КТБ, увери Караниколов.

Съветът на директорите на "Кинтекс" сам е решил да преразгледа отношенията си с „Емко“, заради последните събития около фирмата на Емилия Гебрев, която е с временно отнет лиценз, заяви икономическият министър по темата "военно-промишлен комплекс". Той моментално уточни, че при провал на тези поръчки "Кинтекс" щели да плащат много повече като неустойки, отколкото "Емко". Припомняме, че позицията на "Емко" е, че държавата нарочно е накарала "Кинтекс" да се откаже от договорните отношения.

За да изпълни вече възложени и задвижени поръчки, "Кинтекс" ги е прехвърлил на ВМЗ, каза още Караниколов. Като производител по тези поръчки парите ще вземе ВМЗ, а като посредник - "Кинтекс", а държавата ще вземе даже по-големи дивиденти, добави министърът. Прехвърлянето на поръчките няма да означава плащане на неустойки, уточни Караниколов.

Какво се случва с "Емко"

Относно лиценза, получихме три констативни протокола от "Емко" преди две седмици – всичките от служба КОС. В два от тях беше констатирано, че са отстранени нарушения, но в третия има предписание за нови действия, които трябва да бъдат направени в срок от един месец, стана ясно от думите на Емил Караниколов. Той добави, че имало констатирани нередности и от Пожарна безопасност, а от там нямало информация дали са отстранени тези нередности.

Министърът посочи, че информацията щяла да се разгледа на Междуведомствения съвет в понеделник, 18 септември, от 14:30 часа. Караниколов уточни, че там ще бъде и военният министър Красимир Каракачанов, като добави, че било некоректно твърдението, че досега не бил участвал.

Караниколов припомни как въобще се роди казусът "Емко". Преди два месеца бил подаден сигнал от МВР на служба КОС и Икономическа полиция за неправилно съхранение на боеприпаси. Затова и било взето решение за спиране за 6 месеца на лиценза на "Емко" за внос и износ на оръжие. "Нека ръководството на "Емко" се погрижи да отстрани нередностите и лицензът ще бъде върнат веднага", гарантира Караниколов, който подчерта, че това зависело от информацията, която щял да получи от полицията.

Случаят с отнетия лиценз на "Емко" може да доведе до фалит държавната фирма „Кинтекс“, която е под заплаха да попадне и в забранителен списък за износ към държави като Индия, които заради ситуацията у нас не могат да получат заявената си и одобрена лично от тях продукция. Това заяви по-рано днес бившият вътрешен министър Румен Петков.

"В момента министърът на икономиката и "Кинтекс" твърдят, че "Емко" са неизрядни доставчици на „Кинтекс“. Има три приемо-предавателни протокола от август, с които цялата продукция, която трябва да бъде произведена от "Емко" и предоставена на "Кинтекс", е предоставена и приета от представител на "Кинтекс". И в приемо-предавателните протоколи, и в констативния протокол много ясно е казано, че тази стока е приета, за да бъде изнесена. Междувременно, тази седмица кораб, който е изпратен от индийска страна по договора на "Кинтекс" с индийското министерство на отбраната, се държи четири дни на пристанището в Бургас и накрая е изпроводен по живо по здраво празен. И производството на "Емко", собственост на "Кинтекс", остава в складовете на "Деспред" край Бургас", каза бившият вътрешен министър.

Според Петков въпросните складове не са пригодени за продължително съхраняване на такъв вид продукция. А самият ѝ престой може да представлява опасност за целия регион, особено предвид и близостта на нефтопреработвателния завод. "Кой ще охранява тази стока? Кой носи отговорност за нея? Представете си, че утре мине някой и си хвърли фаса там. Трябва да си дадем сметка, че ако това се случи, си заминават складовете, рафинерията, Бургас и всичко наоколо. Щетите ще бъдат невероятни!", посочи Петков и допълни, че отговорност за сложната ситуация носят директно ръководството на "Кинтекс" и министърът на икономиката.

* Информацията е актуализирана

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес