Това, което притеснява бизнеса в механизма за повишаване на цената на тока е, че не бяха намерени и активирани всички резерви в енергетиката и се пристъпи към най-мързеливото решение – повишаване на цената на „задължение към обществото“. Това каза пред БНР Константин Стаменов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори по повод несъгласието на бизнеса с новите цени на тока.
"България става най-скъпата държава след Дания в Европейския съюз по т.нар. фиксирана компонента в цената на електроенергията", каза Стаменов.
По думите му изначално нарушава нашата конкурентоспособност изначално, защото почти половината от крайната цена на електроенергията няма да можем да я договаряме, тя е изначално определена и фиксирана добавка. "Другият проблем е, че ние нямаме либерализиран пазар и нямаме достатъчно конкуренция измежду електропроизводителите на свободния пазар", каза той.
"Нашите преференциални производители, освен че не останахме с впечатлението, че всичко е законно при тях, нито един от тях не е получил нотификация, че не получава прекомерна държавна помощ. Ние нямаме такива нотификации нито за възобновяемите, нито за когенерациите, нито за двата ТЕЦ-а в Маришкия басейн. Това е трябвало да бъде направено още когато са определени преференциалните цени", каза Стаменов.
По думите му преходът към възобновяема енергия не е направен интелигентно, без натрупването на дефицити: Тогава и правителството, регулаторът, обществото и бизнесът го проспахме това и сега имаме едни огромни преференциални производители, които не могат да ни влязат в джоба, смята Константин Стаменов.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев е съгласен със Стаменов, че България заедно с Дания е с най-скъпата съставна част в цената, която не зависи от пазара, определя се от КЕВР и изразява направените грешки.
"Тя е половината от цената, която бизнеса плаща. Тя в абсолютен, а не в относителен размер, е най-голяма в ЕС. В нея са включени грешките от скъпите договори, сключени от американските централи зад гърба на обществото", каза Велев. По думите му в тази съставна част „задължение към обществото“ са включени и ВЕИ-тата, голяма част от които незаконно присъединени. "Това го потвърди и доклад от преди няколко дни на временната анкетна комисия към парламента. Голяма част от когенерациите продават също в нарушения", каза още председателят на АИКБ.