Ситуацията в сектор „Енергетика“ е много сериозна. Това става ясно от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ).
От една страна към края на месец юни тази година е налице дефицит в размер на повече от 1,4 млрд. лв. само за изкупуване на електричеството на ВЕИ. Същевременно задълженията на Националната електрическа компания (НЕК) гонят вече почти 3 млрд. лв. В тази сума влизат 2,22 млрд. лв. краткосрочни задължения и дългосрочни такива в размер на 627 млн. лв. (към месец септември 2013 г.). Припомняме, че правителството скри доклада за състоянието на НЕК за миналата година и не дава данните за първото тримесечие на тази година.
За излизане на от затрудненото положение, според ИПИ първо трябва да се оцени пълният дефицит в системата. След това трябва да да се предложи приемлив механизъм – както за потребителите, така и за компаниите в сектора, с който дефицитът да бъде компенсиран в следващите няколко години.
В тази връзка експертът от ИПИ Калоян Стайков беше категоричен, че дефицитът е прекалено голям, за да бъде изчистен за 1 година и че проблемът може да се реши единствено с увеличаване на цената на тока. Стъпка, която според експерта, е неизбежна. Той допълни, че едно увеличение със сигурност няма да реши проблемите.
Въпрос на механизъм е как през следващите няколко години цената на електричеството ще се увеличава. Вариантите за увеличаване на крайната цена са няколко – в зависимост от периода, метода на компенсанция и т.н.
По време на днешната пресконференция беше представен доклад на Института за пазарна икономика, посветен на регулаторната политика в сектор „Енергетика“ за изминалата 2013 година. Според икономистите ситуацията може да се определи с няколко думи – произвол, липса на оценка на ефектите, популизъм и управленска зависимост.
Повече за документа и критиките на икономистите към ДКЕВР може да намерите в Expert.bg.