Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ИПИ: Навлизането на ГМО и шистов газ в България заради ТПТИ е манипулация на обществото

28 април 2015, 17:12 часа • 11292 прочитания

Манипулация на общественото мнение. Така определиха експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ) твърденията, че заради Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ България ще бъде залята с ГМО, ще навлезе добивът на шистов газ, местни предприятия ще фалират пред конкуренцията от САЩ, а само големи корпорации ще спечелят от споразумението.

"До момента не е публикуван сериозен анализ на очакваните ефекти от бъдещото споразумение, който да се фокусира конкретно върху българската икономика", смятат от ИПИ. Според института митовете почиват както върху непознаване на документите около споразумението, така и върху открита манипулация на общественото мнение от страна на определени групи.

ИПИ се фокусира върху търговските и инвестиционните потоци между България и САЩ. Според анализа на ИПИ балансът във взаимната търговия между САЩ и страната ни остава положителен за България, като износът за САЩ е около 1,5 пъти по-голям от вноса от този пазар. Износът както на стоки и услуги от България за САЩ се увеличава с двуцифрени темпове през последните пет години, като САЩ вече се нарежда сред основните износни пазари за България извън ЕС. Ръстът е особено впечатляващ, ако се отчита фактът, че около 50% от износа на стоки се облага с мита, отбелязват от ИПИ.

Анализаторите също заявяват, че е неверен фактът, че от освобождаването на търговията ще спечелят само големите корпорации. ИПИ цитира анализ на Европейската комисия, от който се вижда, че 88% от всички износители от ЕС а САЩ са малките и средни предприятия (МСП), като 28% от стойността на износа се генерира от МСП. В случая с България, 87% от всички износители за САЩ са МСП, а 40% от износа ни за САЩ се дължи на МСП. Тези данни ясно показват важната роля на малките и средни предприятия както за общия износ от ЕС за САЩ, така и за износа от България за американския пазар, коментират от ИПИ.

Според експертите от ИПИ премахването на митата за българските стоки ще окаже положително влияние за българския износ. Експертите подчертават, че за близо 40% от стоковия износ митническата бариера е относително висока (над 2%), а за редица стоки митата достигат двуцифрени числа. Според тях прекият позитивен ефект от очакваното премахване на митата ще бъде особено изявен за около 40% от българския износ за САЩ.

Анализаторите отчитат още, че ТПТИ ще окаже положително влияние на износа на български стоки с висока добавена стойност. Те се позовават на статистиката, която показва, че двете най-големи пера в износа на България за САЩ, които заемат близо 30% от износа, са машините и електрическото и електронно оборудване, като и двете продуктови групи бележат висок ръст през последните 5 години. Ако се премахнат митата във взаимната търговия, може да се очаква, че и продукти, които са по-ниско конкурентни и в момента не се изнасят за САЩ, ще успеят да проникнат на американския пазар, коментират от ИПИ. 

Ще се отнася до износа на услуги, заложените цели на ЕК за премахване на редица нетарифни бариери пред този износ от ЕС за САЩ, ако бъдат постигнати, също ще имат пряк положителен ефект върху износа от България, смятат икономистите. Паралелно с това може да се очаква, че облекчените условия за износ на услуги от ЕС към САЩ ще открият възможности за износ и на други услуги, който в момента не се осъществява заради високите нетарифни бариери.

От ИПИ също отбелязват, че САЩ са 9-тият най-голям инвеститор в България, а голяма част от американските инвестиции в България са в сферата на високите технологии, електрониката и компютърните услуги. Тези инвестиции стоят и зад резкия ръст на износа на компютърни услуги (разработка на софтуер), който вече достига над 40% от общия износ на услуги от България за американския пазар. Може да се предположи, че евентуалното подписване на ТПТИ ще доведе до нарастване на инвестициите, твърдят от Института за пазарна икономика.  

Според икономистите потребителите в България също ще спечелят от споразумението, тъй като около 40% от вноса от САЩ в момента се облага с мита.

Позиция против

На фона на анализа и мнението на ИПИ от Сдружение "Солидарна България" в доклада си "Потенциални последици за българското общество и икономика от Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС" твърдят точно обратното. Според тях Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) ще се отрази особено негативно върху стандартите за качество на храните в Европа и ще доведе до масовото навлизане на ГМО култури. Според експертите поради по-ниските критерии, американските храни имат значително по-ниски производствени разходи. С по-ниските продажни цени, те ще изтласкват европейските производители от щандовете и ще ги принудят да лобират на всички нива за снижаване на стандартите

Говорейки за инвестициите от страна на САЩ, докладът на "Солидарна България" обръща внимание на, че ТПТИ може да създаде условия фирми, регистрирани в САЩ, да си извоюват предимство, посочвайки принципа на равното третиране (чрез механизма за уреждане на спорове инвеститор-държава), право на част от субсидията на пенсионното и здравно осигуряване и пенсионното дело. Според тях въвеждането на подобна практика в България би задълбочила и без това тревожното неравенство в достъпа до обществено здравеопазване.

В анализа на "Солидарна Бълггария" също така се отбелязва, че ще бъдат защитавани само големите компании, като ще има голямо настъпление на корпоративните лобита в сектора на фармацевтиката.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес