Икономисти разкритикуваха предложения проект на Закона за държавния бюджет за 2023 г. от служебното правителство. В студиото на bTV икономистът Кузман Илиев заяви, че е можело да има образцов бюджет, който да върже ръцете на политиците, за да не харчат много. Служебният кабинет прие пътя на най-малкото съпротивление с бюджета, коментира икомомистът и добави, че дефицитът в бюджета е безотговорен и смазващ.
Още: Служебният кабинет предлага бюджетен дефицит от 6.4%, няма да пипа данъците
Според него кризата тепърва предстои. Сланинката е при разходите и оттам може да се ореже, смята Кузман Илиев. Да се вдигат преки данъци в условия на криза, е абсолютно самоубийствено, предупреди икономистът.
Той призова да не се вдигат данъците, защото средата у нас ще стане вредна и токсична в следващите години.
Кузман Илиев заяви, че с такъв бюджет България ще гледа Еврозоната през крив макарон. Изглеждаме като бананова република, призна икономистът.
Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Красимир Дачев заяви, че бюджетът е огледалото на държавата. Ако иска Народното събрание ще направи каквото трябва, но Министерство на финансите дава какво е положението. Когато са три различни структури, три различни политики - излиза едно нищо, изтъкна Дачев.
Той изтъкна, че България не инвестира в нищо ново.
Икономистът Евгени Кънев добави, че бюджетът няма да се промени, докато не се появи ясна политическа воля, която да движи страната напред. В момента сме като кораб без ясна посока, коментира Кънев.
Той посочи, че има поле за вдигане на данъците за ставката по ДДС например. Въпросът не е само да се вдигат данъците или да не се вдигат, но трябва да се мисли и за разходите, призова Евгени Кънев.
Кънев предупреди, че ако няма правителство, няма да има Еврозона и стабилизация на ситуацията у нас.
Той добави още, че на осигуровките се гледа като панацея, която да оправи бюджета и да спре общественото недоволство.
Още: Гълъб Донев замълча ще вдига ли данъци, каза за увеличение на пенсии и заплати