Няма смисъл всички да се облагат със свръхпечалби. Трябва да се мисли малко преди да се правят такива предложения. Това каза икономистът Евгений Кънев пред bTV за предложенията на служебния финансов министър Росица Велкова.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Кънев добави, че от всичко казано от служебния финансов министър, липсва слонът в стаятa – няма грам дума за приходите в бюджета. Трябва да се сменят ръководствата на изпълнителните агенции, за да се подобри събирането на приходите в държавата, настоя икономистът.
Той допълни, че единственият критерии, който може да се покрие за овладяване на инфлацията са публичните инвестиции.
Евгений Кръстев настоя да се състави редовно правителство, за да се решат икономическите проблеми пред държавата.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Икономистът Михаил Кръстев отбеляза, че Министерство на финансите ще гони такива параметри в бюджета, за да може България да влезе в Еврозоната. Проектобюджетът, който Министерство на финансите ще входира в първите дни на новия парламент, е обречен на неуспех, смята Кръстев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Той изтъкна, че процесът за влизане на България в Еврозоната зависи и от финансирането на социалните разходи. Министерство на финансите не може да имитира дълг по начина, по който му се иска, допълни още Кръстев.
Икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов добави, че всеки път април месец се подготвя средносрочна бюджет рамка и финансовият министър трябва да даде своето виждане. Няма нищо извънредно във всичко това, но иначе финансовата стабилност е дефицит – ако има твърде голямо разминаване, трябва да бъде финансирано по някакъв начин. Затова повечето страни гледат да влязат в някакви рамки. Дебатът е как да се направи бюджет, който е с много нисък дефицит, акцентира Богданов.
Той настоя служебното правителство да бъде внесен проект на бюджет с по-нисък дефицит и с по-ниско харчене. В момента пазарите се нормализираха, нещата вървят към нормална ситуация и трябва да имаме нормално бюджетно управление, а не да се вкарва екзотика в бюджетната рамка, каза Лъчезар Богданов.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Той определи предложението за промяна на курса лев-евро като безотговорно и като нещо, с което България няма да може да влезе в Еврозоната. Това ще е тест за всички партии в парламент. Как партиите ще искат България да влезе в Еврозоната, като са готови да гласуват бюджет с 6% дефицит, отколкото с 3%, недоумява Богданов, според когото нямаме безплатни пари, за да взимаме постоянно заеми.
Още: По-добре да се страхуваш, отколкото да се уплашиш. То така е въпрос на време да пищим