Няма как да се краде от КТБ, защото тя от 20 юни 2014 г. се намира под специален надзор на БНБ. Това каза за "Хоризонт“ бившият министър на финансите - икономистът проф. Христина Вучева.
Тя добави: "Твърдението, че банката се източва и продължава да се краде не е вярно. Тези твърдения бих простила на всеки друг, но не и на народни представители, които трябва, преди да изричат каквото и да е, много внимателно да го проверяват.
Тезата, че от КТБ се краде се е появила след изказване на премиера Бойко Борисов, която е подета след това от парламентаристи. По думите на бившия министър тя самата много внимателно е прегледала балансите на банката и всички съпътстващи ги документи, но от тях не може да се направи извода, че КТБ в момента се източва.
Професор Вучева беше категорична: "Министърът на финансите имаше вид на много развълнуван, когато покани депутатите. Значи, те, може би, знаят повече от нас. Аз знам това, което е публикувано".
Политиците могат да правят каквито си искат законодателни промени, но оправданието, че това се прави, за да се спре да се краде – това ми се струва неоснователно. Законодателните промени в края на 2014 година бяха основателни, коментира икономистът.
Тя добави: "Те можеха да намерят някаква опора, че чрез тях се спестяват някакви възможности за неправилно разпределение на т.нар. маса на несъстоятелност. Поправи се член 59 в Закона за банковата несъстоятелност и още един член, който беше в Закона за гарантиране на влоговете. Достигна се до някакъв смисъл, че няма да може някой да се разпорежда неоснователно".
Според Вучва целият спор е кой кого ще пререди в опашката от кредитори на КТБ.
Тя допълни: "Ако приемем за вярно, че 4 млрд. са загуби от всичките тези 6 млрд. активи след приемането на т.нар. консултативни, оценителни доклади, загубата, която се осчетоводи в тази банка е 4 млрд. Това е състоянието в момента и, ако то е такова, каквото тогава беше прието в края на годината, имат интерес (кредиторите – бел.ред.) да се пререждат. Тези 5,5 млрд., които чакат евентуално да се удовлетворяват – 3,5 млрд. чака Фондът за гарантиране на влоговете, а останалите – 1,8 до 2 млрд. чакат други субекти, които могат да бъдат физически лица или фирми. Целият спор е сега кой кого ще пререди в тази опашка, чакащи 5,5 млрд.срещу 1,8 млрд. В това се състоят нещата. С тези поправки в края на 2014 г. се сложи някакво охраняване на интереса на Фонда за гарантиране на влоговете чрез едната поправка и някакво охраняване на интереса на кредиторите на тази банка".
Министърът на финансите Владислав Горанов също чака пари от КТБ, защото той е компенсирал вземания на някои общини.
Проф. Вучва прикани всички политици да направят възможното, за да се транспонира европейското законодателство и по-точно онази директива, която предвижда система за оздравяване на банковите институции. Според нея ако през юни и през юли беше следвана тази директива, загубите за банката щяха да бъдат по-малки.