Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономическа нЕВРАлгия: Трябва ли България да влезе в еврозоната

19 февруари 2020, 15:41 часа • 3791 прочитания

Все по-разгорещени стават дискусиите в икономическите среди, дали България трябва да влезе в еврозоната. Както е известно, набързо и без разисквания депутатите приеха окончателно промените във валутния закон, с който минават и поправките в Закона за БНБ, свързани с влизането ни в чакалнята на еврозоната.

Ето и някои интересни мнения по темата

Георги Вулджев

Сега слушам Владимир Каролев, че тиражира в ефира на НОВА същата манипулация, която повтаряше като мантра вчера вечер:

"Ако хората не искат евро, защо си обръщат сега парите в евро масово."

Обръщат си ги, не защото искат тук да приемем еврото, а защото ги е страх, че поради неадекватността на правителството, НАШАТА валута, лева, ще се обезцени при влизане в ERM-II.

Това опасение се появи заради законовите промени, които позволиха валутния курс на лева да се промени в хода на преговорите преди/след влизането в ERM-II.

Двете неща - желание еврото да стане валута и страх да се обезцени лева - са две съвсем, съвсем различни неща. Вчера го казах, но днес продължава да се повтаря тази глупост.

Лазар Радков

Тези дни гледам сериозна дискусия ЗА и ПРОТИВ еврото, приятели. Гледам от големия екран директори на огромни банки и експерти ни обясняват, че сме тъпи и нищо не разбираме и затова трябва да слушаме тях. Междувременно лекинко се правим на разсеяни и се опитваме да забравим, че като дойдат избори, същите тези специалисти пък обясняват колко мъдър е НАРОДЪТ и затова ще избере подкрепяната от тях партия ...

Та, следя дискусията със затаен дъх, опитвайки се да си формирам мнение от доводите на едни, докато други просто ми обясняват, че съм тъп и да не се напъвам прекалено ...

.. и от всичкото това вълнение получавам не какво да е, ама баш интеркостална НЕВРАЛГИЯ ..

И докато се чудя Милгама ли да пия, със загряващ мехлем ли да се мажа или и двете, изведнъж ми ПРОСВЕТНА, че това не е просто някаква си невралгия - не!

Оказа се, че тялото се опитваме да ми подскаже, че можем да влезем в "чакалнята" на ЕС и без да влизаме в банковия съюз като ми го заяви по най-директния начин:

НЕвралгия

нЕВРАлгия

НЕ, ЕВРА! (лгия)

Та, не казвам, че болките в ребрата на някакъв човек трябва да определя монетарната политика на дадена държава ...

... но съм сигурен, че ако сте наблюдавали сигналите на тялото си и рЕзко ви се е случвало да получите разстройство при поредната изцепка на българския политически законодателен гений ...

.. значи ме разбирате отлично

Кузман Илиев

Паричната политика - пари/валути, търговски и централни банки - е най-специфичната материя (и една от най-сложните) в икономическата наука. Не само в България, но и в света не са много “паричните” икономисти, които системно, задълбочено и от различни ъгли обследват явления, касаещи парите и свойствата им, начина за измерването им, операциите на централните банки, формите на кредита и ефекта от него върху цялата финансова система. У нас дебатът за еврото по-скоро е политически и пропуска някои много важни технически аспекти, които ще доведат до иначе прости заключения. Въпросът е сериозен и трябва да се отнасяме сериозно, ако не искаме да сърбаме много гореща попара, надробена от недостатъчно подготвени по темата хора. Като го казвам, очевидно претендирам, че отдавна изследвам материята и скоро ще взема цялостно отношение по темата еврозона, евро/лев, трябва ли да влизаме в ЕРМ2, не трябва ли - без претенции за правота и непогрешимост, разбира се. Просто малко контекст за нивото на дебата досега.

Мариан Башур

Ако въведем еврото, производителите ще си спестят много разходи, които биха им позволили дори намаляне на цените. Банките са най-големите печеливши от това да не въведем еврото, защото печелят много от тези курсове освен това, ще продължава да ги надзирава БНБ, която проспа КТБ! Днес цените на всички стоки са изравнени, дори да има глупави производители и от там търговци да повишат цените, то конкуренцията или ще ги фалира или много бързо ще си смъкнат цените, елементарна пазарна логика. За какъв суверенитет говорим? Германци, французи, италианци и всички страни с евро, какво? Нямат суверенитет ли?! По-богати и стабилни сме от тях? Дават пример с Гърция, ами сравнете нашата криза през 97 и тяхната и направете паралел, колко бързо се изправиха и как всички помогнаха на Гърция а нас още ни тресе бедност! Борда означава ограничения! Да, имаме стабилност но на бедност! Реално сме в Европа но не напълно! Ако някой вярва, че Борисов има за цел да стопи спестяванията на хората, или е глупав или много глупав( не искам да обиждам никого) но може да мразите Борисов заради милион неща, но той никога не би застрашил точно тази част защото знае какво би последвало от такъв развой. Няма и далавера както през 97 от такъв лош развой на нещата. И нещо много важно, страните с евро не умират от кеф, че искаме да влизаме. Нищо чудно тази пропаганда да е подхранена от тях да се откажем. По-добре бедни и далеч от еврото сакън някоя вафла да не стане от 50ст на 30 евроцента. За съжаление, и двете страни спорещи по тази тема са напълно неубедителни!

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес