Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Идея, отиваща към закон: Трайно безработните да помагат в селското стопанство

17 април 2020, 01:11 часа • 10720 прочитания

Ако си трайно безработен и не искаш да работиш 14 дни в помощ на земеделските производители или да извършваш друга общественополезна дейност, оставаш без помощи. На базата на тази идея се готвят промени в Закона за насърчаване на заетостта, твърди специализираният сайт Agrozona.

Според публикацията, идеята е подкрепена от земеделския министър Десислава Танева.

И в момента трайно безработните, които са на социални помощи, трябва да положат общественополезна дейност, ако искат да ги получат. "Предвижда се възможността такава общественополезна дейност да бъде и работата по прибиране на реколтата. Надявам се, че това индиректно ще бъде облекчение за тези земеделски браншове, които имат много висока временна заетост при прибирането на реколтата", казала Танева.

Първоначалното предложение е на Асоциацията на земеделските производители в България. По думите на председателя на асоциацията Венцислав Върбанов, земеделските производители имат нужда от помощ, особено сега, когато предстои обиране на реколта - на първо място на плодове и зеленчуци. В други страни хората се записват доброволци, за да прибират реколтата, а при нас се коментира темата, дали изобщо безработните, които получават помощи от данъците на трудещите се, могат да полагат този вид обществено-полезен труд, казва Върбанов.

А дали няма желанието да се работи зад граница заради повече пари да надделее?

"Сезонните работници от България не могат да бъдат ограничени да се възползват от тази възможност, но държавите, където работят обичайно бяха силно засегнати от коронавирусът. Нашите сънародници си дойдоха тук, а някой и станаха разпространители на COVID-19, за да имат сигурно медицинско обслужване и го получиха. Те не могат да бъдат ограничени и не трябва, това е част от предимството на общността, но моето лично разбиране е, че който замине и отиде там, където е работил, следва да има карантинен период, в който той да не може да се прибере предвид разпространението на болестта. България е най-малко засегната, при нас всеки може да получи медицинско обслужване. В крайна сметка не можем за това, че един наш сънародник си прави избора да отиде в страна, където ще получи 50% по-високо заплащане за работа на полето, но няма да получи медицинско обслужване, след това да се върне и отново да стане причинител на разпространение на опасната болест и така да страда цялото общество. Мисля, че трябва да има условие, когато решиш в условията на пандемия да пътуваш в страни с голям обхват на болестта, трябва да има и условие кога можеш за се прибереш", заявява Танева според Agrozona.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес