Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хампарцумян за КТБ: Не можем да корим някого, че рекламира бракмата си като номер едно

06 януари 2015, 18:37 часа • 33989 прочитания

Такава е ситуацията в света и Европа. Това беше простото обяснение на председателя на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян относно най-ниските лихви по кредитите и депозитите в страната от кажи-речи 25 години насам.

Според Хампарцумян изчезването на КТБ също по естествен път е довело до падането на лихвите, „тъй като вече няма кой да изкривява пазара”. Естественият ход на нещата в една предсказуема икономическа среда е такъв, добави банкерът в предаването „Лице в лице”.

На въпрос защо през годините, в които КТБ набираше сила, нито една институция в България не предупреди за изкривяването на пазара, Хампарцумян отговори просто, че някои хора не са си вършили работата. Оказа се, че „с две-три момченца под 30 години, ползващи Google”, медиите на Иво Прокопиев свършиха повече работа от ДАНС и финансовото разузнаване по въпроса, посочи Хампарцумян.

Специалист по банково дело не може да разбере какво точно се е случило „в нещо”, което не е било банка, продължи банкерът. На него му беше припомнено, че и Цветан Василев, а и самият Хампарцумян, са били „Банкер на годината”. Това е медийно събитие, наградата се опира на неособено устойчиви параметри, обясни той. И даде съвет на хората не да вярват на награди, а „да питат, да четат, да се образоват – 20 и няколко банки има на българския пазар”. Не можем да се сърдим на някого, че рекламира някоя бракма за най-хубавото нещо на пазара, каза Хампарцумян. В публичното пространство имаше предупреждения, но е факт, че ключови институции в България отказаха да се намесят в ситуацията и това трябва да се изследва. Стигна се до парадокс – да опазим репутацията на институциите, но трябва „физическата свобода и професионалната кариера” на хората, които не си свършиха работата, да бъде засегната, подчерта банкерът.

Хампарцумян категорично заяви, че финансовата система в България е стабилна. Това е най-регулираният бизнес. Нека приемем, че парен каша духа – сигурно институциите сега са по-внимателни, питайте тях. Това не е толкова важно сега, по-важно е да се анализира защо се стигна дотук, да се види кои хора не си свършиха задълженията. Трябва да бъде питан шефът на „Банков надзор” в БНБ – Иван Искров не е пряко отговорен, той репутационно се провали, обясни Хампарцумян.

Банковата общност се отврати от това, което се случи и ще направи всичко възможно това да не се повтори, да не се роди втори Цветан Василев. Затова е нужна и обществена нетърпимост. Освен това е изключително важно да влезем в Европейския банков надзор, смята Хампарцумян. Нека видим какви са причините още да не сме там – липсата на национални цели за мен е огромен проблем, подчерта банкерът.

За финал предоставяме на вниманието на читателите ни думите на проф. Божидар Димитров относно днешната конфискация на картини на големи художници от личната колекция на Цветан Василев в централния офис на КТБ на площад „Гарибалди”. Той каза, че една от картините е вървяла със следната бележка с посвещение: „По случай рождения ден на любим приятел (Ирена Кръстева)”.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес