Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хампарцумян: В Москва ще се пие шампанско, ако не влезем в еврозоната

06 февруари 2023, 12:27 часа • 3110 прочитания

Въвеждането на еврото е основно политическа задача, която протича от ангажиментите ни, влизайки в Европейския съюз. Останалата част са действия, които трябва да извършим, за да свършим тази работа с присъединяването. Има си пътна карта. Има шансове да го приемем еврото, ако си изпълним условията. Чрез приемането на еврото се присъединяваме към държави със значително по-дъбор стандарт и стил на живот, но това не означава, че нашият автоматично ще стане такъв. Отиваме обаче в една по-уредена система. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в ефира на Дарик радио. 

ОЩЕ: Финансисти обясниха какво печелим и какво губим при въвеждане на еврото

"Когато говорим за пропаганда, комунистическата система и Русия в частност е била добра в пропагандата и в манипулацията още преди комунистическата система. Тази пропагадна е пуснала корени навсякъде, включително в България. Хубавото нещо е, че покрай войната в Украйна, повечето си показаха рогата. Това са големи психологически операции, които залагат на емоция, на крива информация, която да оформи общественото мнение в дадена посока. Ако ние не влезем в еврозоната, в Москва ще се пие шампанско, защото те искат да бъдем най-слабия член на Европейския съюз", отсече Хампарцумян.

"Алтернативата е да не се присъединяваме и да си седим тук в този балкански ъгъл като нещо малко по-голямо от Северна Македония и да си водим комшийските войни. Другата алтернатива е турската сфера, но я изключвам, защото там сме били 500 години", каза той.

"Ако изпуснем влака за еврозоната на 1 януари 2024, не е ясно кога ще имаме втори такъв шанс. Амбицията за присъединяване е повече от нас към тях, отколкото обратното заради нашата незначителност в икономически смисъл. Цялата българска икономика е колкото икономиката на един средноголям германски град. Нека не се самозаблуждаваме колко сме важни и как без нас нищо не може да се случи. Всичко може да се случи без нас и понякога без нас може да се случи и по-добре и ако вървим в тази посока да отричаме европейското, България може да се превърне в най-добрата държава за напускане", категоричен е Хампарцумян. 

"Суверенитетът върху българския лев е загубен още с въвеждането на валутния борд. Българският лев е сравнително ново понятие. Исторически погледнато, българските държави не са имали левове преди турското робство, а са плащали с византийски монети. Освен това българският лев през 20-и век три пъти е фалирал. Това са приказки, които могат да повлияят върху най-немислещата част на населението", заяви банкерът.

"Нищо няма да се загуби като стойност. Няма да има нито комсиони, нито такси. Може би след определен срок, хартиените пари няма да могат да се обменят във всяка банка, а само в определени клонове на БНБ, но отново без такси и комисиони", поясни експертът. 

"Този мит се разби на малки парченца. Противниците на еврото дават за пример Хърватия, но инфлацията в Хърватия 0,2%, много по-ниска от България", обори твърдението Хампарцумян.

ОЩЕ: Moody's: България по-скоро ще приеме еврото след 2025 г.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес