Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гордост и предразсъдъци в IT сектора: Гледната точка на жените програмисти

25 март 2015, 13:10 часа • 38220 прочитания

IT секторът е един от най-бързоразвиващите се в България и затова все повече хора се насочват към него, избирайки подходящо образование или използвайки многото възможности за преквалификация.

У нас, както и в световен мащаб обаче, се приема, че това е една предимно мъжка професия, в която силният пол се справя по-добре и по-адекватно.

Стандартно е схващането, че мъжете са по-целенасочени и с по-развито логическо мислене, което им осигурява подходящата настройка към проблемите, изискващи решение. Вероятно затова IT секторът в световен мащаб страда сериозно от липсата на жени. Тези обаче, които се престрашават да опитат, доказват, че насажданото мнение, че полът в програмирането има значение, е грешно.

IT специалисти споделят, че женското присъствие в бранша е изключително полезно, защото жените имат вродено чувство да изпипват детайлите, докато мъжете го карат "по-грубо". Те признават, че "има разлика в аналитичното мислене между мъжете и жените, което се отразява на подхода, който избират, за да решат определен проблем, но в крайна сметка е важен резултатът. А той недвусмислено показва, че жените се справят точно толкова добре, колкото и мъжете".

Сухата статистика също показва, че не само в България и Европа, но в световен план, високите технологии са тежко доминиран мъжки сектор.

Проучване на Европейската комисия сочи, че в момента само 19 на сто от start up-компаниите в Европа са стартирани от жени, 9 от всеки 100 приложения на европейско ниво са развити от жени, 19 на сто са на управленски позиции в компании IT, а едва 29 от всеки 1000 завършили висше образование в технологиите са жени, като тенденцията е инженерните професии като цяло да не са популярни сред жените. И това създава допълнителни трудности за посрещането на нуждите на индустрията.

Три млади жени, които се занимават с програмиране у нас, смятат, че липсата на женско присъствие в сектора се дължи предимно на предразсъдъци - от страна и на двата пола.

Радостина Златкова, Екатерина Христова и Камелия Иванова работят в голяма софтуерна компания, като и трите са се насочили към програмирането, преминавайки успешно различни курсове за преквалификация, в които е трябвало да издържат на конкуренцията на многократно превъзхождащите ги по брой мъже. И трите са категорични, че са се насочили към програмирането заради предизвикателството.

"При програмирането трудно се изпада в рутина. Задачите изискват нестандартни решения, постоянно има нови предизвикателства. IT индустрията се развива много бързо и е необходимо постоянно самообучение", заявява 30-годишната Радостина, програмист от вече няколко години.

Камелия, на 25 години, е била мотивирана от това, че професията е престижна, има база за развитие, заплащането е добро, развива интелекта и най-важното според нея - има динамика, многообразие и възможност за изява на личните качества при работа в екип.

"Беше предизвикателството да работя в непозната за мен среда и да знам, че имам възможността да се развивам", споделя от своя страна 22-годишната Екатерина.

И трите са категорични, че широкото разпространение на схващането, че програмирането е по-трудно за жените, всъщност идва от мъжете.

"Убеждението, че за жените програмирането е по-трудно, идва от мъжете в професията. Като цяло, програмирането не попада в представите за женска професия. И така това погрешно мнение остава", заявява Екатерина.

"В България се счита, че жените по-трудно се справят в критични ситуации, с работата в екип, а при програмирането това е много важно, защото се работи в екипен модел и ежедневно изникват критични ситуации, тъй като обстановката е динамична и се променя постоянно", заявява Камелия.

"Още във фазата на обучение усетих, че ще ми бъде по-трудно, защото жените бяхме малко. А заради тази закостенялост в мисленето, че жените са "по-лигави", претенциозни, по-лесно се отказват и всичко чакат наготово, се чувстваш "втора ръка"", допълва тя.

Според Радостина нещата опират и до мъжкото его. "Те смятат, че жените не могат да мислят рационално и комбинаторно. Те са мнозинство и тези широки схващания вдигат самочувствието им", допълва тя. 

Радостина не е съгласна, че мъжете са меродавни капацитети по отношение на работата, защото в практиката си е срещала достатъчно примери, които я карат да смята, че мъжете всъщност мислят далеч по-просто от жените, а това често е минус. Екатерина и Камелия са на мнение, че полът не влияе на подхода към решаването на задачи.

"Всичко просто опира до това колко бързо се усвоява информацията", заявява Екатерина. Камелия също смята, че нещата зависят само от индивидуалните качества.

Трите млади дами обаче са по-скоро изключение на фона на доминантно мъжката заетост в бранша.

Почти 40% от дипломираните IT специалисти у нас са жени, но много от тях избират друг сектор за реализация. Така например 80% от преподавателите по информатика са жени. В крайна сметка дамите съставляват само 30% от заетите в сектора.

"В IT сектора има малко жени, тъй като повечето от нас усещат негативно отношение от страна на мъжете, понякога се предават пред трудностите, а понякога имат и проблем да се впишат в екипната обстановка. Сигурна съм обаче, че секторът би спечелил, ако сме повече, защото сме по-иновативни, приспособими, амбициозни и по-упорити", заявява Камелия.

Екатерина пък смята, че съществува проблем по отношение на предразсъдъците и то от страна на самите жени. Според нея те трябва да си вярват повече, защото са не по-малко способни от мъжете.

"Проблем е, че има много жени, които не са запознати с програмирането и им се струва прекалено трудно", заявява тя.

Според Радостина фактор е и сложното положение, в което се намира съвременната жена - да се справя едновременно и еднакво добре и в професионалния, и в личния си живот.  "Да си програмист не е лесно. Изискват се много умения, много учене и постоянство. Жените често избират по-леки професии, защото имат и грижи към семейството", допълва тя.

Младите жени са на мнение, че съотношението между половете не е най-ключовият фактор за развитието на даден сектор, но IT браншът у нас има нужда от повече жени, защото те се справят не по-зле от мъжете и предлагат уникален поглед към основата на професията - решаването на проблеми.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес