За последните 6 години България е платила с 319 млн. долара повече за природен газ заради дългосрочния си договор за доставка с Русия, са изчислили експерти. Според данните на Балканската и Черноморска петролна асоциация цените на свободния пазар в Австрия са двойно по-ниски, предава БНТ.
Какви са вариантите България да купува газ на по-ниски цени и откъде?
Русия остава основният доставчик за България на природен газ - почти 100% от горивото у нас идва от там. Това показват данни на държавната "Булгартрансгаз". Минимални количества втечнен газ за първи път страната ни получава и от Гърция.
Според обявените досега данни на държавната "Булгаргаз" цените са с 10% по-ниски. Двойно по-ниска пък е доставната цена на газовия хъб в Австрия, в сравнение с тази договорена между Русия и България, показват данните на сектора.
"Цените, по които България внася газа са по дългосрочните договори, в които цената на газа се определя от формула, която я свързва с цената на нефта. Докато цената на хъбовете се определя от търсенето и предлагането и от конкуренцията", казва енергийният експерт Валентин Кънев.
Експертът застава зад мнението и на министерството на енергетиката, че единственото решение за България в момента е диверсификацията, като основно се залага на бъдещата връзка между страната ни и Гърция, по която може да купуваме втечнен газ както от САЩ, така и от Азербайджан.
"Имаме договор с "Газпром", но може да се окаже, че цената на втечнения газ е толкова ниска, че така наречения взимай или плащай може да заработи и да излезе, че газът е по-евтин", посочва Кънев.
Клаузата "взимай или плащай" предвижда наказателна цена в случай, че не купуваме поръчаното от "Газпром" гориво. Промени в газовите доставки се очакват не само у нас.
Как можем да се възползваме от втечнения газ и какви собствени газови залежи развива страната ни, прочетете в Expert.bg.