Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Газовият бранш е против увеличаването на акциза

20 декември 2021, 16:00 часа • 917 прочитания

Българската асоциация "Природен газ" (БАПГ) и Българската петролна и газова асоциация искат България да не подкрепи предлаганото от ЕК увеличение на акциза за природния газ. Двете организации са изпратили писмо до президента, премиера и парламента, както и до лидерите на политически партии.

В писмото се изразява безпокойство по повод предложението на Европейската комисия за Директива на Съвета за изменение на Директива 2003/96/ЕО относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията.

Според газовия бизнес Европейската комисия иска новото облагане да влезе в сила от догодина, като това ще повиши чувствително цените за домакинствата. Асоцииаците посочват, че новите акцизи предвиждат газ, използван за моторно гориво, да се облага с минимална ставка от 7,17 до 10,75 евро на гигаджаул, което било между 16 и 25 пъти от сегашната. При газа за отопление повишението било с между 2 и 3 пъти, а за втечнения нефтен газ - до 4 пъти.

От двете организации твърдят, че вдигането на акцизите ще доведе до допълнителна инфлация, свиване на потреблението и неконкурентност на българската икономика. Компаниите подкрепяли въвеждането на новите мерки за опазване на околната среда, но това трябвало да става по начин, съобразен с техните социално-икономически ефекти.

"В настоящото писмо бихме желали да изтъкнем, че БАПГ и БПГА подкрепят инициативите, които са насочени към съхраняването на здравословна среда за бъдещите поколения на човечеството, като нашите организации активно и независимо участват в тези процеси. Дейностите по опазване на околната среда обаче трябва да бъдат имплементирани по начин, който да е съобразен с техните социално-икономически ефекти и реалните ползи за природата, които ще настъпят от осъществяването им", се посочва в писмото.

Според бизнеса от газовия бранш страната ни разполага с добре развита инфраструктурна мрежа за зареждане с газ, която можела да бъде в основата на прехода към нискоемисионна икономика, както иска ЕС.

"Призоваваме всички български институции, политически партии и медии да участват в изготвянето на единна национална позиция по поставените в настоящото писмо въпроси, като до нейното приемане Република България категорично да се противопостави и да не допуска да бъде обвързана от евентуално изменение на Директива 2003/96/ЕО относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията", посочват още двете асоциации.

 

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес