Франция присъедини тази сутрин ядрения реактор "Фламанвил-3“ към електропреносната си мрежа, съобщи френската държавна енергийна компания "Електрисите дьо Франс", цитирана от Ройтерс. Агенцията отбеляза, че това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години. Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.
"Екипите на "Електрисите дьо Франс" постигнаха първото свързване на реактора с вода под налягане на "Фламанвил“ към националната мрежа в 11:48 часа местно време (12:48 българско). Реакторът вече генерира електричество“, съобщи компанията в изявление.
Най-големият във Франция
Още: Удължават експлоатацията на две от най-старите АЕЦ в света
Реакторът "Фламанвил-3“ е най-големият във Франция с мощност от 1,6 гигавата и един от най-големите на света.
Той е първият, свързан с френската електропреносна мрежа след "Сиво́-2“ през 1999 г. Е Де Еф планира да построи други шест реактора, за да изпълни поетия от президента на Франция Еманюел Макрон през 2022 г. ангажимент за изпълнение на плановете за енергиен преход, макар и да остават въпросителни около средствата и сроковете на новите проекти.
Изграждането на новия реактор на АЕЦ "Фламанвил", която е разположена в Северозападна Франция, започна през 2007 г. Предвидено беше той да бъде пуснат в експлоатация през 2012 г.
Сред причините за забавянето с 12 години бяха установени дефекти при заваряването на стоманения корпус на реактора.
Още: Стана ясно колко ще струват новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"
На този фон изграждането на реактора се оценява на 13,2 млрд. евро. Това е четири пъти над първоначално заложената проектна цена.
Франция планира да изгради 8 нови реактора до 2050 г., обяви по-рано френският президент Еманюел Макрон. В атомните централи в страната има 56 реактора.